PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Mińska Mazowieckiego: Metropolia warszawska powstanie!

  • Bartosz Dyląg    28 marca 2018 - 06:00
Burmistrz Mińska Mazowieckiego: Metropolia warszawska powstanie!
Metropolia warszawska powstanie za trzy lata – przewiduje burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski. (fot.facebook.com/marcin.jakubowski)

Po wyborach parlamentarnych przygotowana zostanie ustawa, a metropolia warszawska powstanie za trzy lata - przewiduje burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski. W głosowaniu czytelników PortalSamorzadowy.pl został „Samorządowcem Roku 2017”.
  • Śląsko-Zagłębiowska Metropolia to idealna koncepcja do przeniesienia na grunt warszawski, do skopiowania jeden do jednego.
  • Podstawowym pożytkiem wynikającym z utworzenie metropolii warszawskiej byłby wspólny transport, finansowany częściowo z budżetu państwa; do tego wspólne planowanie przestrzenne, wspólna promocja kultury.
  • O metropolii, upadających PKS-ach, przeniesieniu ministerstwa do Mińska Mazowieckiego, o  partnerstwie publiczno-prywatnym rozmawiamy z burmistrzem Mińska Mazowieckiego Marcinem Jakubowskim.

W głosowaniu czytelników PortalSamorzadowy.pl zwyciężył pan w kategorii burmistrz/prezydent. Jak zostaje się samorządowcem roku?

- Tego nie wiem. Wiem, jak zostaje się samorządowcem. Na początek trzeba przekonać mieszkańców do swoich pomysłów na miasto. Później kolejne kadencje zbiera się owoce pracy, którą się wykonało. Myślę, że każdy z nas jest samorządowcem roku w swojej gminie.

Część mieszkańców Mińska Mazowieckiego narzeka na ograniczoną liczbę miejsc pracy, korki czy jakość powietrza.

- To problemy, które trudno wyeliminować w naszym mieście. Mamy 13 km kw i 40 tys. mieszkańców, co czyni gęstość zaludnienia przerażająco wysoką. Jesteśmy otoczeni gminą "obwarzankową" i nie mamy terenów inwestycyjnych. Trudno jest czynić zarzut burmistrzowi, że nie ma nowych pracodawców: nie ma dla nich miejsca.

Miasto się dusi.

- Tak, od wielu lat. Jednocześnie gmina wiejska Mińsk Mazowiecki, która nas okala, ściąga wszystkie nowe inwestycje, bogaci się, ale nam tej przestrzeni nie udostępnia. Na razie apele naszych radnych, by połączyć gminy, pozostają bez echa - w gminie, która i tak korzysta z kultury, sportu, edukacji na wysokim poziomie, którą zapewniamy w mieście.

Wielu mieszkańców Mińska dojeżdżających do pracy w Warszawie narzeka na ścisk w pociągach Kolei Mazowieckich. Miasto może coś z tym zrobić?

- Na początku mojej przygody samorządowej myślałem, że tak. Staraliśmy się o SKM do Mińska, o wspólny bilet. Ani jednej, ani drugiej rzeczy nie udało się zrealizować.

Dlaczego?

- SKM nie może do nas jeździć, bo na naszej trasie jest zbyt duży ruch i ona się tam nie mieści. Potrzebny jest trzeci tor z Warszawy do Mińska. Mamy obietnicę.

Kwestia wspólnego biletu aglomeracyjnego, to  dla miasta bardzo kosztowna rzecz. Jesteśmy oddaleni od Warszawy o 40 km. Otrzymaliśmy ofertę od warszawskiej ZTM, ale nie byliśmy w stanie sprostać jej finansowo.

Ile?

- Razem z SKM wyliczono nam prawie 20 mln zł rocznie. Nawet jedna czwarta tej sumy byłaby dla nas poza zasięgiem.

Dlatego zaangażowaliśmy się bardzo mocno w tworzenie zrębów metropolii warszawskiej. Taka metropolia na wzór górnośląsko-zagłębiowskiej, która może mieć dodatkowy udział w PIT na wspólny transport, ułatwiłaby nam zadanie znakomicie. Nie musielibyśmy tak dużo łożyć na transport.

A w ogóle będzie metropolia warszawska?

- Jestem przekonany, że tak. Zarówno w strategii Warszawy, jak i w podejściu okolicznych miast, koncepcja instytucjonalnej metropolii, głównie w zakresie transportu zbiorowego, nabiera rumieńców.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-28 10:36:16

    Chyba pierwszy burmistrz chce warszawskiej metropolii? Na początek trzeba połączyć gminy Mińska Mazowieckiego (miejską z wiejską), aby u siebie organizować produkcję i usługi. Nie trzeba jeździć do komputera w Warszawie, gdy podobne są w Mińsku Mazowieckim.