PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Muszyny: subwencje oświatowe są niekonstytucyjne

  • pap    6 grudnia 2014 - 13:39
Burmistrz Muszyny:  subwencje oświatowe są niekonstytucyjne

fot.ptwp

Burmistrz Muszyny Jan Golba chce zmian w systemie naliczania subwencji oświatowych dla małych gmin. Jego zdaniem system jest niekonstytucyjny, a przez błędne dane podawane przez GUS Muszyna straciła ponad milion złotych.
Wykonałem audyt prawny zgodności rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczącego subwencji i przyjętego sposobu jej naliczania dla małych gmin. Wynika z niego jednoznacznie, że przyjęte rozporządzenie jest niekonstytucyjne. Sytuacja, w której decyduje się o ponad milionie subwencji dla małej gminy tylko na podstawie nieprecyzyjnych danych GUS jest niedopuszczalna" - powiedział PAP Golba.

Jak zauważa burmistrz, w sytuacji, gdy liczba mieszkańców gminy o jednego mieszkańca przekroczy liczbę 5 tys., subwencja zmniejsza się o 15 proc.

"Sytuacja takiej gminy w zakresie oświaty wcale się nie zmienia. Tymczasem gmina, która ma 4999 mieszkańców otrzymuje subwencję wyższą o ponad 1,3 mln zł od gminy mającej 5001 mieszkańców. Taki system jest chory" - uważa Golba.

Obecny sposób naliczania subwencji oświatowych jest zdaniem władz Muszyny krzywdzący dla małych gmin, bo potrafi "skutecznie zachwiać kondycją finansową gminy i doprowadzić do wyjątkowych problemów finansowych".

Burmistrz w przesłanym do MEN piśmie zaproponował rozwiązanie polegające na stopniowym wygaszaniu "dodatku" dla małych gmin po przekroczeniu 5000 mieszkańców, ale w sposób progresywny tzn. zmniejszając subwencję po przekroczeniu wyznaczonych 5000 osób o 200 osób.

"Jeżeli Minister Edukacji nie wprowadzi tych propozycji w życie, zmuszony będę skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie rozporządzenia za niezgodne z Konstytucją" - dodał burmistrz.

Golba przygotowuje także wniosek do sądu przeciwko GUS, ponieważ jego zdaniem urząd błędnie naliczył liczbę mieszkańców, co skutkowało obniżeniem subwencji. Rozbieżność między danymi GUS a danymi gminy sięga 200 osób. Zapewnił, że na razie wstrzymuje złożenie pozwu i uzależnia go od dalszego rozwoju wydarzeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.