PARTNER PORTALU
 • BGK

Burmistrz Radzymina: Metropolia warszawska to dla nas szansa, województwo warszawskie wręcz odwrotnie

 • Agnieszka Widera    7 stycznia 2016 - 10:35
Burmistrz Radzymina: Metropolia warszawska to dla nas szansa, województwo warszawskie wręcz odwrotnie
Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina (fot.facebook)

- Wydaje mi się, że związek metropolitalny to alternatywa dla wydzielenia nowego województwa. Wierzę, że przy okazji dyskusji o metropolii podejście do wszystkich samorządów będzie bardziej równorzędne. Obecnie wygląda to tak, że jest miasto stołeczne i „przystawki” - mówi Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina.
Gdyby doszło do konsultacji w sprawie wyłączenia Warszawy wraz z sąsiednimi powiatami z województwa mazowieckiego i utworzenia nowego – warszawskiego województwa, byłby pan za?

Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina: Trudno mi się odnosić do tych zapowiedzi, bo nie znamy szczegółów ewentualnych zmian administracyjnych.

Patrząc na zapowiedzi, powiat wołomiński, w którym się gmina Radzymin znajduje, należałby do województwa warszawskiego. Obawiam się, czy taki podział nie utrudniłby naszej gminie absorpcji środków zewnętrznych, bo poziom dochodów w części stołecznej jest wyższy i tym samym nasz udział w podziale środków unijnych byłby dużo mniejszy. A potrzeby inwestycyjne są ogromne zarówno w zakresie budowy dróg, czyli twardej infrastruktury, jak i w zakresie kapitału społecznego. Zależy więc nam, by możliwość pozyskiwania funduszy unijnych pozostała na tym samym poziomie, jaki jest w tej chwili.

Będziecie korzystać z pieniędzy przeznaczonych przez UE na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jakie zadania w ramach ZIT-ów są dla Radzymina najważniejsze?

– Korzystamy z kilku aspektów naszej obecności w ZIT-ach. Na pewno inwestujemy w ścieżki rowerowe, które łączą naszą gminę ze stolicą z jednej strony, z Zalewem Zegrzyńskim – z drugiej oraz z sąsiednimi gminami takimi jak jak Wołomin – z trzeciej strony.

Chcemy też uzbrajać tereny inwestycyjne. Jako jedna z nielicznych gmin pod Warszawą mamy ok. 150 ha terenów przeznaczonych pod przemysł w jednym miejscu. Ważną inwestycją będzie też budowa parkingów „Parkuj i jedź” – co najmniej cztery takie parkingi powstaną w naszej gminie, w tym jeden wielopoziomowy. Do tego dochodzi cała masa tzw. inwestycji „miękkich”.

Radzymin jest częścią aglomeracji warszawskiej. A czy toczą się rozmowy o utworzeniu metropolii na podstawie ustawy o związkach metropolitalnych?

– Tak, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi odbyły się takie spotkania dla wójtów i burmistrzów z terenu powiatu wołomińskiego i sąsiednich powiatów.

Metropolia to dla nas na pewno szansa. Chociażby ze względu na komunikację publiczną. Rocznie wydajemy ok. 2 mln zł na połączenia komunikacyjne, z czego większość z miastem stołecznym Warszawą. Tak więc każda inicjatywa, która usprawni komunikację, obniży koszty jej funkcjonowania czy nawet ramach obecnych kosztów zwiększy częstotliwość połączeń, to dobry ruch. Wydaje mi się też, że związek metropolitalny to nawet alternatywa dla wydzielenia nowego województwa.

Niedawno miasta Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zadecydowały o rozpoczęciu prac nad powołaniem związku metropolitalnego na Śląsku. Tam jednak jest 14 dużych miast. W wypadku metropolii warszawskiej przyjdzie wam grać drugie skrzypce…×
KOMENTARZE (4)

 • swojak, 2017-02-03 23:19:28

  podrożeją działki w Radzyminie, to dobra inwestycja, ja już szukam
 • Kamil, 2016-01-08 23:35:57

  Do samorządowiec od 1990 r: od 2014 roku
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-08 10:14:08

  Problemem jest tworzenie miejsc pracy po prawej stronie Wisły. To wydaje się być głównym hasłem dla tworzenia warszawskiej metropolii. Ludzie zamieszkują w Radzyminie, bo tam są stosunkowo tanie mieszkania, a do Warszawy do pracy (na lewą stronę Wisły) nie jest bardzo daleko. Potrzebna jest Warszawi...e i satelickim miejscowościom policentryczność zatrudnienia.  rozwiń