PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz rozliczony od wyjazdu do przyjazdu

  • GK    11 kwietnia 2013 - 10:26
Burmistrz rozliczony od wyjazdu do przyjazdu

Diety w podróży służbowej liczy się od wyjazdu do przyjazdu. Jeśli w tym czasie burmistrz nie wykonywał czynności służbowych, to faktycznie w rozliczeniu delegacji należy odliczyć te godziny.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie przypomina, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Czytaj też: Od marca wyższe diety za delegacje

Podróż służbowa to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.

Świadczenia z tytułu podróży służbowej stanowią więc kompensację dodatkowych kosztów, które pracownik ponosi w związku z tym, że nie wykonuje pracy w stałym miejscu pracy lecz zmuszony jest odbyć podróż w celu jej wykonania.

Czytaj też: Większa dieta w delegacji służbowej

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej należności z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego.

- Jeśli w tym czasie, w określonych godzinach, burmistrz nie wykonywał czynności służbowych, co powinno wynikać ze złożonego przez niego oświadczenia, to faktycznie w rozliczeniu delegacji należy odliczyć te godziny - stwierdziła RIO w Szczecinie.

Dodatkowo, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Podróż służbową przepisy definiują jako wykonywanie - na polecenie pracodawcy - zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Świadczenia z tytułu podróży służbowej stanowią więc kompensację dodatkowych kosztów, które pracownik ponosi w związku z tym, że nie wykonuje pracy w stałym miejscu pracy lecz zmuszony jest odbyć podróż w celu jej wykonania.

- W tej sytuacji nie ma podstaw do zrzeczenia się zwrotu kosztów dojazdu do Szczecina, jeśli faktycznie zostały przez pracownika poniesione - stwierdziła RIO w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.