PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz wyda zaświadczenie o szkodzie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    21 lipca 2010 - 07:18

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dotkniętych powodzią gmin będą wydawać przedsiębiorcom zaświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody.
Przedsiębiorcy, którzy zostali poszkodowani w wyniku ostatniej powodzi, mogą niebawem otrzymać dodatkową pomoc finansową w odbudowie zniszczonych firm. Chodzi o do 50 tys. zł pożyczki, która będzie mogła zostać w części lub w całości umorzona. Przewiduje to przyjęty przez rząd 6 lipca projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wsparcie będzie udzielane wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym działalność na obszarach gmin lub miejscowości określonych w przepisach ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Podstawą do udzielenia pożyczki będą rzeczywiste szkody w majątku trwałym lub obrotowym. Wnioski o jej udzielenie będą składane do wybranego funduszu pożyczkowego w terminie do sześciu miesięcy od daty wejścia w życie ustawy. Wsparcie będzie udzielane tylko raz. Pomoc nie będzie mogła zostać przeznaczana na pokrycie szkód, na które przedsiębiorca wcześniej otrzymał inne środki publiczne, np. otrzymał pomoc finansową na odbudowę domu, który jest jednocześnie miejscem prowadzenia działalności gospodarczej (prowadzi w nim warsztat lub sklep).

Pożyczka udzielana będzie do wysokości poniesionej szkody, lecz nie więcej niż 50 tys. zł. Pożyczki udzielać będą fundusze pożyczkowe, ponieważ działają one na lokalnych rynkach, znają ich potrzeby oraz uwarunkowania i są w stanie uruchomić akcję pożyczkową bezpośrednio na terenach dotkniętych klęską żywiołową – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.