PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice, odszkodowania: Samorządy dostały pieniądze na pomoc mieszkańcom. Ile?

  • PAP/AT    20 sierpnia 2017 - 11:12
Burze i nawałnice, odszkodowania: Samorządy dostały pieniądze na pomoc mieszkańcom. Ile?
Teraz działanie jest w dużej mierze też po stronie samorządów - podkreśliła rzecznika wojewody pomorskiego (fot.kujawsko-pomorskie.pl)

Oprócz 6 tys. zł, mieszkańcy będą mogli się ubiegać o 20 tys. zł na pomoc w odbudowie domu oraz o kwotę do 100 tys. zł w przypadku, gdy domy wymagają odbudowy od nowa. Odszkodowania mają dot. również budynków gospodarczych - mówi rzeczniczka prasowa wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz.
• Pieniądze na pierwszą pomoc mieszkańcom poszkodowanym w wyniku nawałnic zostały przelane do samorządów - podkreślili przedstawiciele województw pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

• Teraz dużo teraz zależy od władz lokalnych - dodali.

• W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4,5 tys. budynków, z czego ponad 3,5 tys. to budynki mieszkalne.

Rzeczniczka prasowa wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz powiedziała, że w kwestii pomocy poszkodowanym mieszkańcom najważniejsze jest w tej chwili przyznawania świadczeń finansowych, w pierwszej kolejności w wysokości 6 tys. zł.

Drugą najważniejszą kwestią, którą wymieniła jest szacowanie strat. "Wszystkie procedury zostały bardzo uproszczone; szacowanie strat będzie przebiegać znacznie szybciej, wszystkie formalności zostaną ograniczone do minimum" - zapewniła.

Podkreśliła, że oprócz 6 tys. zł, mieszkańcy będą mogli się ubiegać o 20 tys. zł na pomoc w odbudowie domu oraz o kwotę do 100 tys. zł w przypadku, gdy domy wymagają odbudowy od nowa. Odszkodowania mają dot. również budynków gospodarczych.

"Teraz działanie jest w dużej mierze też po stronie samorządów" - podkreśliła rzecznika wojewody pomorskiego.

Czytaj też: W przypadku akcji kryzysowych samorządowiec musi być przewidujący

Wyjaśniła, że w przypadku pomocy w wysokości 6 tys. zł gminy musiały powołać komisje, które odwiedzały mieszkańców i stwierdzały, gdzie pomoc jest niezbędna. "To była bardzo prosta procedura, my do tej pory już blisko 4 mln zł przelaliśmy na konto gmin, które zawnioskowały do nas o te pieniądze. Gminy muszą wysłać tych pracowników i następnie do nas takie wnioski przesłać, a my wówczas na to zapotrzebowanie odpowiadamy przelewając środki. Kwestia dyspozycji tych środków, przelania ich na konto mieszkańców bądź wypłaty w kasie to już jest po stronie gmin" - wyjaśniła Sworobowicz.

Podkreśliła, że pieniądze trafiły do gmin już w poniedziałek. Dodała, że w przypadku pomocy w wysokości 20 i 100 tys. zł "generalnie procedura jest taka sama".

Sworobowicz powiedziała, że województwo liczy, że do końca przyszłego tygodnia wszyscy odbiorcy zostaną podłączeni do zasilanie prądem. Jak poinformowała, według aktualnych informacji, bez prądu pozostaje 5 tys. 760 odbiorców.

Jak mówiła, w kwestii usuwania skutków nawałnic bardzo dużo zależy też od skutecznych działań samych samorządów. "My oczywiście koordynujemy całą akcję, zbieramy informacje, natomiast my potrzebujemy też informacji zwrotnej bardzo często ze strony samorządów, czego potrzebują, jakiego rodzaju wsparcia" - powiedziała rzeczniczka wojewody.

Kierownik Oddziału mediów i komunikacji społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Tomasz Stube powiedział, że wojewoda wielkopolski wypłacił 15,5 mln zł samorządom, które jak najszybciej powinny dystrybuować tę pomoc wśród mieszkańców.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.