PARTNER PORTALU
  • BGK

Burzliwa sesja sejmiku ws. finansów regionu

  • AW    27 września 2012 - 11:45
Burzliwa sesja sejmiku ws. finansów regionu

Na wrześniowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego dyskutowano przede wszystkim o finansach. Przyczynkiem do tej dyskusji była przedstawiona przez zarząd województwa informacja o wykonaniu budżetu województwa opolskiego w pierwszym półroczu tego roku.
Rozpoczynając dyskusję o budżecie województwa, marszałek opolski Józef Sebesta zwrócił uwagę na fakt, że w pierwszym półroczu tego roku tempo realizacji dochodów wyprzedziło tempo realizacji wydatków, co jest zgodne z założeniami budżetu i prognozowaną na ten rok nadwyżką.

Do końca czerwca osiągnięto dochody w wysokości 189,9 mln zł, co stanowi 39% planu, zaś wydatki kształtowały się na poziomie 176,4 mln zł - czyli 36,6% planu. Jak wyjaśniał skarbnik Stanisław Mazur, wśród dochodów największe źródło stanowiły dochody własne, w tym udziały z podatków od firm i osób fizycznych. Wpływy z podatków PIT i CIT wyniosły około 47,3% mln zł, czyli prawie 46% planu.

- To o niemal 20% więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku - podkreślał marszałek. - Jeśli w II półroczu utrzyma się dynamika podobna do ubiegłorocznej, to powinno się nam udać osiągnąć założony na ten rok dochód z CIT w wysokości 80 mln zł. W najmniejszym stopniu - bo tylko w 25% - zostały wykonane wpływy z dotacji.

Mówił o tym m.in. radny Andrzej Namysło (SLD) zadając pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy. Skarbnik wyjaśniał, że to źródło dochodu związane jest ściśle z poziomem wydatków inwestycyjnych, a ten nie rozkłada się równomiernie na cały rok. Jeśli chodzi o wydatki w pierwszym półroczu, to większość stanowiły wydatki bieżące, zrealizowane na poziomie 119 mln zł, czyli 40%, zaś inwestycyjne wyniosły 57,5 mln zł, czyli 31,2% planu. Radny Jerzy Czerwiński (PIS) zwracał uwagę na fakt, że kilka niskich wskaźników dotyczących realizacji budżetu wynika z absorpcji funduszy unijnych.

W odpowiedzi na te zastrzeżenia marszałek przypominał, że wydatki majątkowe nigdy nie przewyższały procentowo wydatków bieżących, więc tendencja z pierwszego półrocza nie powinna niepokoić, zwłaszcza że np. poziom wykonania inwestycji drogowych w pierwszym półroczu jest dość wysoki.

Jednocześnie podczas dyskusji marszałek zwracał uwagę, że w związku ze zmianami zasad konstruowania budżetu nie da się porównywać budżetów województwa z ostatnich lat. W tym roku po raz pierwszy zaplanowano nadwyżkę, nie deficyt , i te plany udało się zrealizować. Po długiej i burzliwej dyskusji informacja o wykonaniu budżetu w pierwszym półroczu została przez radnych przyjęta stosunkiem głosów 15 do 8.

Radni zajmowali się też sytuacją finansową wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia - wicemarszałek Roman Kolek mówił, że po pierwszym półroczu widać, że sytuacja w szpitalach się poprawia.

- W dziewięciu na trzynaście naszych jednostek jest lepiej niż w 2011 roku. Poprawia się poziom zarządzania, widać efekty restrukturyzacji kosztów. Widać to zwłaszcza w placówkach, które na koniec ubiegłego roku miały problemy - mówił. Podkreślał zwłaszcza poprawę sytuacji Wojewódzkiego Centrum Medycznego, które na koniec 2011 roku miało najgorszy wynik finansowy. Mówił natomiast, że poprawy wymaga sytuacja finansowa szpitali w Kup i Korfantowie, a zatem wymagają one szczególnej uwagi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.