PARTNER PORTALU
  • BGK

By beskidzki szczyt przyciągał zimą i latem

  • PAP    20 marca 2012 - 19:20
By beskidzki szczyt przyciągał zimą i latem

Jeszcze w tym roku na stokach góry Dębowiec w Bielsku-Białej powstanie nowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna, m.in. kolej linowa, trasy narciarskie, ścianka wspinaczkowa i park linowy. We wtorek bielski samorząd ogłosił przetarg, który wyłoni wykonawcę.
Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że oferty można składać do 27 kwietnia. Po rozstrzygnięciu przetargu wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację inwestycji. "Spodziewamy się, że już podczas następnej zimy bielszczanie i turyści będą mogli zjechać na nartach po stokach Dębowca i skorzystać z wyciągów" - dodał.

Teren, który władze miejskie chcą zagospodarować, liczy mniej więcej 6,5 ha. Przede wszystkim przygotowane zostaną dwie trasy narciarskie: główna, na której znajdą się także przeszkody dla snowboardzistów oraz szkoleniowa. Przy głównej wybudowana zostanie 600-metrowa kanapowa kolej linowa. W ciągu godziny wywiezie mniej więcej 2,4 tys. osób. Osoby, które uczą się jazdy na nartach otrzymają do dyspozycji orczyk przy trasie szkoleniowej. W ośrodku zainstalowana będzie instalacja do sztucznego naśnieżania.

Wykonawca, którego wyłoni przetarg nieograniczony, wybuduje też: park linowy, plac zabaw dla dzieci, ściankę wspinaczkową, boiska do gier zespołowych w okresie letnim, a także ekologiczną ścieżkę dydaktyczną i dwa oczka wodne dla płazów.

Inwestycje sfinansuje samorząd Bielska-Białej. Zdaniem rzecznika nakłady wyniosą około 34 milionów złotych, z czego 22 mln zł będą pochodziły z funduszy unijnych. Ficoń dodał, że miasto zarezerwowało w budżecie potrzebną kwotę.

Szczyt Dębowca leży w masywie Klimczoka w Beskidzie Śląskim na wysokości 520 metrów npm. Znajduje się na nim najstarsze w Beskidach schronisko górskie, wzniesione w 1895 r. Jest także rekreacyjny tor saneczkowy. Dębowiec jest celem wycieczek bielszczan. Z tamtejszej polany roztacza się widok na miasto, a także zachodnią część Beskidu Małego z pasmem Magurki Wilkowickiej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • koticzka (na Uobczyznie), 2012-03-21 11:01:59

    O smutku, o rozpaczy. A ja myslalam, ze sie zle dzien zaczal, a to tylko preludium bylo. Debowiec BYL takim uroczym miejscem.