PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz chwali się stabilnymi ratingami

  • AW    22 września 2014 - 15:28
Bydgoszcz chwali się stabilnymi ratingami

Dobre zarządzanie i wyniki operacyjne, wysoka płynność oraz zdolność do prowadzenia inwestycji – to wnioski z oceny Fitch Ratings, który potwierdził ratingi Bydgoszczy. Perspektywa wszystkich ratingów jest stabilna.
Wyniki oceny przedstawił na konferencji prasowej skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.

- Ratingi pozwalają na ocenę poziomu zdolności kredytowej danego miasta, obecnej i przyszłej. Wpływa to na łatwość pozyskania i cenę uzyskanego finansowania oraz opinię dotyczącą wiarygodności miasta jako partnera - podkreślił skarbnik. - Obrazowo mówiąc, przy tak dobrej kondycji naszych finansów, stać nas na kredyt na poziomie 500 mln zł. To otwiera nam drogę do realizacji inwestycji na dużą skalę w najbliższych latach - dodał Piotr Tomaszewski.

Fitch spodziewa się, że w latach 2014-2016 nakłady inwestycyjne Bydgoszczy nie będą niższe niż 300 mln zł rocznie. Wydatki majątkowe miasta mogą stanowić co najmniej 17 proc. wydatków ogółem, co odpowiada średniej z ostatnich pięciu lat. Polityka miasta zakłada finansowanie inwestycji głównie ze środków unijnych otrzymanych w ramach nowego okresu programowania na lata 2014-2020. Fitch prognozuje, że w latach 2014-2016 udział długu w finansowaniu inwestycji będzie wynosił około 30 proc.

Zdaniem Fitch, dobre zarządzanie i kontrola wydatków przyczyniły się do osiągnięcia znacznej nadwyżki operacyjnej w wysokości 118 mln zł na koniec czerwca 2014 r., czyli na poziomie nadwyżki za cały 2013 rok. Nadwyżka ta dwuipółkrotnie przewyższa koszt obsługi zadłużenia (kapitał i odsetki) w 2014 r. - Jesteśmy na granicy progu pozwalającego na podwyższenie ratingu. Spodziewałabym się, że to nastąpi w najbliższym czasie - zaznaczył skarbnik miasta.

Ratingi mogą zostać podniesione, jeśli miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne, z nadwyżką operacyjną przekraczającą 10 proc. dochodów operacyjnych w kolejnych dwóch latach oraz gdy wskaźnik spłaty długu (zadłużenie do nadwyżki bieżącej) pozostanie poniżej 10 lat" - czytamy w komunikacie firmy przeprowadzającej ocenę finansów miasta.

Fitch oczekuje, że wyniki operacyjne pozostaną dobre, wsparte przez gospodarkę narodową, jak również przy założeniu, że władze miasta będą kontynuować działania mające na celu racjonalizację wydatków operacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.