PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz planuje większą nadwyżkę

  • PAP    15 listopada 2011 - 17:29
Bydgoszcz planuje większą nadwyżkę

Nadwyżkę 73 mln zł przewiduje projekt budżetu Bydgoszczy na 2012 rok. Dzięki m.in. podwyżkom niektórych opłat, kasa miasta ma szybciej uporać się z zadłużeniem, które dotychczas zbliżało się do 60 proc. dochodów.
Jak poinformował Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy (oceń działania prezydenta), budżet miasta na 2012 rok przewiduje wzrost wydatków ogółem o 77 mln zł, czyli o 5,4 proc. w stosunku do roku 2011. Projekt zakłada 1 mld 506 mln zł wydatków.

Dochody, planowane na przyszły rok na poziomie 1 mld 360 mln zł, są wyższe od ubiegłorocznych o 2,9 proc.

- Pozwala to na zaplanowanie inwestycji w rekordowej jak dotychczas wysokości - 335 mln zł. Jej osiągnięcie jest możliwe, ponieważ nadwyżka dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi, czyli "zysk bieżący" miasta, osiągnie według planu kwotę 73 mln zł - poinformował Piotr Tomaszewski.

Zdaniem skarbnika, poziom zadłużenia miasta jest bezpieczny.

- Nadwyżka operacyjna, czyli "zysk bieżący" na poziomie planu na rok 2012, pozwoliłaby na spłatę dotychczasowych kredytów w ciągu 13 lat. Te same proporcje z końca 2010 roku kazałyby nam czekać na ten fakt aż 61 lat - podkreślił Tomaszewski.

Wartość wydatków bieżących (innych niż inwestycyjne) wzrośnie o 31 mln zł. Z tej kwoty ok. połowa przeznaczona jest na wzrost wynagrodzeń w edukacji - sfinansowana w całości przez wzrost subwencji oświatowej.

O 9 mln zł wzrosną wydatki na komunikację publiczną. Umożliwić ma to m.in. znaczna podwyżka niektórych opłat taryfowych. Cena biletu jednorazowego na komunikację miejską ma wzrosnąć z 2,6 do 3,3 zł, a koszt godziny parkowania w centrum miasta z 2,5 do 3 zł.

W 2012 roku wzrosną opłaty za wodę dostarczaną przez komunalną spółkę, ale potanieje koszt odbioru ścieków, więc opłata w sumie nie zmieni się. Wyższe podatki zapłacą natomiast właściciele lokali użytkowych, w których opłata za metr kw. z 20,10 zł zostanie podniesiona do 21,10 zł. Ostateczną decyzję w sprawie projektu przyszłorocznego budżetu radni podejmą na sesji 7 grudnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.