PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: promesy MSWiA na usuwanie skutków nawałnicy

  • PAP/JS    6 kwietnia 2018 - 23:21
Bydgoszcz: promesy MSWiA na usuwanie skutków nawałnicy
Wiceminister podziękował wszystkim, którzy wówczas z poświęceniem przyszli i ciągle przychodzą z pomocą poszkodowanym. (fot. MSWiA/twitter)

Promesy finansowe na usuwanie skutków zeszłorocznej nawałnicy przekazał w Bydgoszczy wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński kujawsko-pomorskim samorządowcom. Dwa powiaty i osiem gmin otrzymało w sumie 55,7 mln zł, które zostaną przeznaczone głównie na remonty i przebudowę dróg.
"Pomimo że rozwija się technika i cywilizacją, jesteśmy wciąż jak ludzie bezsilni wobec sił natury. Polska jest pomijana przez jakieś wielkie kataklizmy, ale niestety zdarzają się sytuacje, kiedy państwo, samorządy, społeczeństwo stają się w jakimś stopniu, przynajmniej na moment, bezradne wobec działania potężnych sił przyrody. Tak właśnie było w sierpniu 2017 r., kiedy przez część województw przeszły gwałtowne ulewy, wichury, nawałnice. Największe zniszczenia wtedy zostały spowodowane w województwie kujawsko-pomorskim" - powiedział Zieliński.

Wiceminister podziękował wszystkim, którzy wówczas z poświęceniem przyszli i ciągle przychodzą z pomocą poszkodowanym.

"To był trudny czas, ale wtedy pokazaliśmy, że nie pozostawiamy ludzi poszkodowanych bez pomocy. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że rząd PiS, wcześniej pani premier Beaty Szydło, teraz pana premiera Mateusza Morawieckiego, z tą pomocą przychodzi i będzie przychodził wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. Przekazywane promesy są między innymi tego dowodem i wyrazem, ale wcześniej były zasiłki z rezerwy celowej państwa - około 60 mln zł. Promesy dotyczą 39 zdań inwestycyjnych, czyli wszystkich zadań, które zostały zgłoszone przez samorządy i przekazane przez wojewodę do MSWiA. Kwota 55,7 mln zł zaspokaja te potrzeby w 100 proc., żadne wnioski nie pozostały bez pozytywnego rozpatrzenia" - podkreślił.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że promesy gwarantują wypłacenie wskazanych w nich kwot, a samorządowcy już mogą podejmować działania przygotowawcze związane z inwestycjami. Przyznane pieniądze muszą być wykorzystane w tym roku.

Podał też, że oszacowane straty komunalne po nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim w 2017 r. sięgnęły ponad 80 mln zł. Zaznaczył, że resort oprócz obecnie przyznanej pomocy, w zeszłym roku przekazał ponad 9 mln zł na zadania inwestycyjne związane z usuwaniem skutków nawałnicy.

Promesy MSWiA otrzymały powiaty: sępoleński - 16,1 mln zł i tucholski 20,7 mln zł, a także gminy Bytoń, Cekcyn, Gostycyn, Koronowo, Lubiewo, Nakło nad Notecią, Sępólno Krajańskie i Sośno. Z reguły każda gmina będzie realizowała po kilka inwestycji. W zdecydowanej większości są to remonty i przebudowy zniszczonych dróg, ale też budowa nowego przedszkola po zniszczeniu starego w Cekcynie, remonty dachów świetlic w Gogolinku, Mąkowarsku i Wilczu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.