Bydgoszcz przyjęła Kartę Samorządności

Podczas sesji zorganizowanej z okazji Dnia Samorządu bydgoscy radni przyjęli Kartę Samorządności. To dokument uchwalony przez Związek Miast Polskich i uzgodniony przez wszystkie organizacje skupiające samorządy.
Bydgoszcz przyjęła Kartę Samorządności
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta wystąpił prof. Jerzy Stępień, współtwórca ustawy o samorządzie gminnym (fot. bydgoszcz.pl)

„Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej” – napisano w preambule Karty. Zgodnie z założeniem ZMP dokument mogą podpisać wszystkie samorządy w Polsce.

W dalszej części preambuły autorzy Karty zwrócili uwagę na zagrożenia dla samorządu. „Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy” – podkreślili samorządowcy.

Karty Samorządności w tym kształcie przyjęły już m.in. samorząd Poznania i wszystkie organizacje skupiające polskie samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU