Bydgoszcz: Rafał Bruski apeluje do posłów w sprawie metropolii

Rząd chce utworzenia metropolii dla Śląska, zamykając innym miastom, w tym Bydgoszczy, drogę do stworzenia podobnych związków. Gdyby tak się stało, przygotujemy projekt własnej ustawy o bydgoskim związku metropolitalnym – przyznaje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Bydgoszcz: Rafał Bruski apeluje do posłów w sprawie metropolii
Bydgoszcz w związku z uchwaleniem ustawy o związkach metropolitalnych w październiku 2015 r. prowadziła działania w celu utworzenia metropolii z sąsiednimi gminami. Brak rozporządzeń do ustawy zablokował powołanie Metropolii Bydgoszcz. (fot. bydgoszcz.pl)

1 stycznia 2016 r. weszła w życie, uchwalona w październiku 2015 r. i podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, ustawa o związkach metropolitalnych. Na jej mocy od lipca 2016 r. miasta, w których mieści się sejmik bądź urzęduje wojewoda i które wraz z otaczającymi gminami zamieszkuje co najmniej 500 tys. mieszkańców, mogły wnioskować do rządu o utworzenie związku metropolitalnego.

- To jest bardzo korzystna, szczególnie pod względem finansowym ustawa dla samorządów tworzących metropolię. Szacowaliśmy, że do samej Bydgoszczy z tego tytułu trafiałoby dodatkowo ponad 35 mln zł – mówi prezydent Rafał Bruski. – Prowadząc rozmowy z gminami, które wyraziły wolę przyłączenia się do metropolii bydgoskiej, uzgodniliśmy, że w pierwszej kolejności środki te miały być przeznaczone na usprawnienie komunikacji na obszarze związku. Niestety, do dziś nie powstały rozporządzenia do ustawy, co uniemożliwia tworzenie metropolii – podkreśla prezydent Bydgoszczy.

Jednocześnie rząd postanowił utworzyć metropolię dla Śląska. Pierwsze czytanie projektu ustawy odbędzie się już w najbliższy piątek, 10 lutego. Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, jaki zostanie posłom zaprezentowany, to przekreślone zostaną szanse dla innych miast, w tym Bydgoszczy, na utworzenie własnych związków. – Artykuł 62 projektu brzmi: „traci moc ustawa z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych”. Dlatego apeluję do posłów o głosowanie przeciw ustawie tylko dla Śląska w proponowanym kształcie – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy. – W przeciwnym razie przygotujemy projekt ustawy o bydgoskim związku metropolitalnym i złożymy go na ręce przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej i jednocześnie prezesa Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, posła Tomasza Latosa – zaznacza prezydent Bruski.

Bydgoszcz w związku z uchwaleniem ustawy o związkach metropolitalnych w październiku 2015 r. prowadziła działania w celu utworzenia metropolii z sąsiednimi gminami. Brak rozporządzeń do ustawy zablokował powołanie Metropolii Bydgoszcz. W tej sytuacji samorządy, które chciały tworzyć związek, utworzyły Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. 15 września 2016 r. odbyło się w Bydgoszczy zebranie założycielskie, na którym przedstawiciele 19 miast i gmin oraz 2 powiatów podjęli uchwały o powołaniu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, wyborze władz oraz przyjęciu statutu. 23 listopada ub.r. postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Też myślę, że odwracanie się od islamistów czy Putina to ogromny błąd!!! Powinniśmy się pogodzić podać sobie ręce do zgody i współpracować. Żylibyśmy długo i szczęśliwie :-)

Bydofan, 2017-02-22 12:09:50 odpowiedz

Do Myślący:

Bydofan, 2017-02-22 12:04:04 odpowiedz

Bydgoszcz to fajne miasteczko, ale litości! Władze Bydgoszczy chyba nie rozumieją słowa metropolia.Jeśli - prócz katowickiej i warszawskiej - istnieje w Polsce jakaś metropolia to trójmiejska. Reszta to zwykłe większe i mniejsze miasta, którym do metropolii daleko.

realista, 2017-02-11 22:48:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU