PARTNER PORTALU
 • BGK

Bydgoszcz: Rafał Bruski apeluje do posłów w sprawie metropolii

 • JS    9 lutego 2017 - 21:49
Bydgoszcz: Rafał Bruski apeluje do posłów w sprawie metropolii
Bydgoszcz w związku z uchwaleniem ustawy o związkach metropolitalnych w październiku 2015 r. prowadziła działania w celu utworzenia metropolii z sąsiednimi gminami. Brak rozporządzeń do ustawy zablokował powołanie Metropolii Bydgoszcz. (fot. bydgoszcz.pl)

Rząd chce utworzenia metropolii dla Śląska, zamykając innym miastom, w tym Bydgoszczy, drogę do stworzenia podobnych związków. Gdyby tak się stało, przygotujemy projekt własnej ustawy o bydgoskim związku metropolitalnym – przyznaje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
1 stycznia 2016 r. weszła w życie, uchwalona w październiku 2015 r. i podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, ustawa o związkach metropolitalnych. Na jej mocy od lipca 2016 r. miasta, w których mieści się sejmik bądź urzęduje wojewoda i które wraz z otaczającymi gminami zamieszkuje co najmniej 500 tys. mieszkańców, mogły wnioskować do rządu o utworzenie związku metropolitalnego.

- To jest bardzo korzystna, szczególnie pod względem finansowym ustawa dla samorządów tworzących metropolię. Szacowaliśmy, że do samej Bydgoszczy z tego tytułu trafiałoby dodatkowo ponad 35 mln zł – mówi prezydent Rafał Bruski. – Prowadząc rozmowy z gminami, które wyraziły wolę przyłączenia się do metropolii bydgoskiej, uzgodniliśmy, że w pierwszej kolejności środki te miały być przeznaczone na usprawnienie komunikacji na obszarze związku. Niestety, do dziś nie powstały rozporządzenia do ustawy, co uniemożliwia tworzenie metropolii – podkreśla prezydent Bydgoszczy.

Jednocześnie rząd postanowił utworzyć metropolię dla Śląska. Pierwsze czytanie projektu ustawy odbędzie się już w najbliższy piątek, 10 lutego. Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, jaki zostanie posłom zaprezentowany, to przekreślone zostaną szanse dla innych miast, w tym Bydgoszczy, na utworzenie własnych związków. – Artykuł 62 projektu brzmi: „traci moc ustawa z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych”. Dlatego apeluję do posłów o głosowanie przeciw ustawie tylko dla Śląska w proponowanym kształcie – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy. – W przeciwnym razie przygotujemy projekt ustawy o bydgoskim związku metropolitalnym i złożymy go na ręce przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej i jednocześnie prezesa Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, posła Tomasza Latosa – zaznacza prezydent Bruski.

Bydgoszcz w związku z uchwaleniem ustawy o związkach metropolitalnych w październiku 2015 r. prowadziła działania w celu utworzenia metropolii z sąsiednimi gminami. Brak rozporządzeń do ustawy zablokował powołanie Metropolii Bydgoszcz. W tej sytuacji samorządy, które chciały tworzyć związek, utworzyły Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. 15 września 2016 r. odbyło się w Bydgoszczy zebranie założycielskie, na którym przedstawiciele 19 miast i gmin oraz 2 powiatów podjęli uchwały o powołaniu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, wyborze władz oraz przyjęciu statutu. 23 listopada ub.r. postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Bydofan, 2017-02-22 12:09:50

  Też myślę, że odwracanie się od islamistów czy Putina to ogromny błąd!!! Powinniśmy się pogodzić podać sobie ręce do zgody i współpracować. Żylibyśmy długo i szczęśliwie :-)
 • Bydofan, 2017-02-22 12:04:04

  Do Myślący:
 • realista, 2017-02-11 22:48:13

  Bydgoszcz to fajne miasteczko, ale litości! Władze Bydgoszczy chyba nie rozumieją słowa metropolia.Jeśli - prócz katowickiej i warszawskiej - istnieje w Polsce jakaś metropolia to trójmiejska. Reszta to zwykłe większe i mniejsze miasta, którym do metropolii daleko.