PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz stawia na budżet obywatelski

  • PAP    12 października 2012 - 11:24
Bydgoszcz stawia na budżet obywatelski

Na przeprowadzenie inwestycji, które – pośrednio lub bezpośrednio – wybiorą sami mieszkańcy, w przyszłorocznym budżecie miasta zarezerwowanych zostanie 10 mln zł.
– Moi współpracownicy przyjrzeli się takiemu rozwiązaniu w Poznaniu i Wrocławiu – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

– Wybraliśmy model poznański, który funkcjonuje w stolicy Wielkopolski z powodzeniem od kilku lat. W projekcie budżetu miasta zaproponuję radnym zarezerwowanie 5 mln zł na realizację inwestycyjnych inicjatyw mieszkańców oraz kolejne 5 mln zł na inwestycje proponowane przez rady osiedli. To kolejny element zwiększenia udziału mieszkańców w procesie decyzyjnym, co ma spowodować, że mieszkańcy będą się czuć współgospodarzami miasta – podkreśla prezydent Rafał Bruski.

Czytaj też: Budżet obywatelski ma przyszłość

Pierwsze 5 mln zł ma stanowić wsparcie finansowe dla inwestycji wskazanych przez mieszkańców.

– Z tej puli jesteśmy gotowi sfinansować do 70 proc. kosztów proponowanej inwestycji. Pozostałe 30 proc. muszą zabezpieczyć inicjatorzy. Mimo że trzeba wykazać się własnym wkładem finansowym, wiem, że już jest zainteresowanie takim rozwiązaniem ze strony bydgoszczan, którzy np. chcą w tym modelu finansowym zrealizować utwardzenie ulicy – mówi Rafał Bruski.

Oczywiście o przekazaniu środków na konkretną inwestycję decydować będą radni w formie stosownej uchwały.

Kolejne 5 mln zł zarezerwowane zostanie na inwestycje wskazane przez rady osiedli.

– Tutaj niezbędna będzie współpraca sześciu rad osiedli, które funkcjonują w mieście. Myślę, że ilość inicjatyw będzie duża. To rady osiedli mają najczęstszy kontakt z mieszkańcami i wiedzą, jakie inwestycje, remonty są najbardziej oczekiwane w danej dzielnicy. W tym przypadku finansowanie z budżetu miasta wynosić będzie 100 proc. kosztów – mówi prezydent Bydgoszczy.

O tym, czy oba rozwiązania zostaną wprowadzone do przyszłorocznego budżetu miasta zadecydują podczas październikowej sesji radni rady miasta.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.