PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszczanie głosują na 160 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego

  • pap    21 października 2014 - 19:13
Bydgoszczanie głosują na 160 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego

Ze 160 projektów, a wśród nich m.in. budowa placów zabaw, parkingów osiedlowych i ścieżek parkowych, zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego będą mogli wybierać mieszkańcy Bydgoszczy. Głosowanie potrwa do 2 listopada. Do rozdysponowania jest 5 mln zł.
To już trzecia edycja programu, w ramach którego 5 mln zł zostanie podzielone na sześć okręgów wydzielonych proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na obszarze każdej z 28 rad osiedli.

W sumie do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy zgłoszono ok. 300 inwestycji, z których - po weryfikacji - wyłoniono 160. Odrzucono m.in. te niezgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

 Czytaj też:  Petroff-Skiba: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry

Najwięcej z poddanych pod głosowanie projektów dotyczy budowy dróg, chodników, miejsc i zatok parkingowych oraz ścieżek w parkach. Sporo inicjatyw dotyczy budowy placów zabaw, boisk szkolnych, siłowni w plenerze, czy montażu tablic informacyjnych z mapami osiedli. Nie brakuje też projektów dotyczących instalacji monitoringu w szkołach czy np. w synagodze.

Czytaj też:  Dla wielu samorządowców budżet partycypacyjny jest zbyt skomplikowany

Swoje propozycje do budżetu obywatelskiego bydgoszczanie zgłaszali za pomocą opatrzonych numerem PESEL wniosków, które następnie wrzucali do 96 ustawionych na terenie całego miasta urn. Na każdym wniosku można było zaproponować maksymalnie trzy inicjatywy lokalne.

W ten sposób do bydgoskiego ratusza wpłynęło 150 propozycji. Tyle samo pomysłów na inwestycje w mieście przekazali mieszkańcy za pośrednictwem internetu (gdzie również obowiązywała identyfikacja za pomocą numeru PESEL).

Jak poinformował we wtorek prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wszystkie zaproponowane przedsięwzięcia zostały przeanalizowane m.in. przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, Wydział Mienia i Geodezji, Wydział Inwestycji Miasta, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Ostatecznie, po weryfikacji, do głosowania przekazano mieszkańcom 160 inicjatyw.

"Podstawowym przyczynami odrzucenia pozostałych projektów była m.in. niezgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, własność działek, na których miałaby powstać inwestycja czy wymogi techniczne" - powiedział Bruski, podkreślając, że Urząd Miasta skontaktuje się ze wszystkimi osobami, których wnioski odrzucono.

"Chcemy wyjaśnić, dlaczego takiej inwestycji nie można zrealizować, dzięki czemu za rok będzie można uniknąć podobnych problemów. W przyszłym roku uruchomimy punkty konsultacyjne, by mieszkańcy mogli omówić wnioski, które będą chcieli złożyć" - mówił.

Głosowanie potrwa do 2 listopada. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos.

W pierwszej edycji programu zrealizowano 44 projekty, w drugiej - 56.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.