PARTNER PORTALU
  • BGK

Była zmowa cenowa, Tarnów odzyskał 32 mln zł

  • pt    5 grudnia 2016 - 11:58
Była zmowa cenowa, Tarnów odzyskał 32 mln zł
Prezyden Tarnowa Roman Ciepiela cieszy się z zawartej ugody. (fot.tarnow.pl)

To wydarzenie niezwykłe w skali kraju i bardzo dobra wiadomość dla miasta – tak prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, komentuje ugodę w sprawie 32 milionów złotych odszkodowania za zmowę przetargową przy budowie tak zwanego łącznika autostradowego w 2010 roku.
Całą sumę firmy: Strabag i Mota Engil Central Europe zapłacą miastu do 6 stycznia 2017 roku.

- Nie znamy podobnego przypadku, aby wskutek mediacji uzyskać tak wysokie odszkodowanie – mówi prezydent Tarnowa i dodaje, że odszkodowanie zasili miejski budżet i pozwoli na sfinansowanie najważniejszych inwestycji, między innymi przebudowy hali sportowej „Jaskółka”.

W styczniu 2016 roku do Sądu Okręgowego w Krakowie trafił akt oskarżenia w sprawie zmowy przetargowej przeciwko 23 osobom. Niedługo potem, gmina skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie pozew przeciwko Strabag w Pruszkowie oraz Mota Engil Central Europe w Krakowie o zapłatę kwoty ponad 39 mln zł wraz z odsetkami.

Na sumę tę składała się kwota blisko 26 mln zł, będąca różnicą pomiędzy należnością faktycznie zapłaconą przez gminę a kwotą stanowiącą wartość najniższej oferty zabezpieczonej w ramach postępowania przygotowawczego.

Ponadto pozwem objęto także kwotę ponad 13,6 mln zł stanowiącą wartość dotacji zwróconej przez Tarnów na rzecz instytucji zarządzającej (województwo małopolskie).

Po wydaniu 12 maja 2016 roku przez Sąd Okręgowy w Krakowie wyroku skazującego wobec 14 osób za popełnienie przestępstwa m.in. „zmowy cenowej”, sąd wydał postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji i wyznaczył mediatora.

Najszybszy środek rozwiązywania sporu

Równocześnie sąd poinformował, że rekomenduje mediację jako alternatywny i najszybszy środek rozwiązywania sporu w niniejszej sprawie, albowiem ma ona charakter rozliczeniowy, skomplikowany i wielowątkowy, co oznacza długotrwałe postępowanie.

Najbliższe terminy rozpraw przed sądem wyznaczane były wtedy najwcześniej za sześć-siedem miesięcy czyli na grudzień 2016 roku. Strony zgodziły się na mediację.

W okresie od sierpnia do listopada 2016 roku odbyło się siedem posiedzeń mediacyjnych. Na ostatnim z nich, 24 listopada 2016 r., strony sporu sądowego zawarły przed mediatorem ugodę, mocą której pozwani Strabag Sp. z o.o. w Pruszkowie oraz Mota Engil Central Europe SA w Krakowie mają zapłacić gminie Tarnów 31,7 mln zł w terminie do dnia 6 stycznia 2017 r.

Niezależnie od zawartej ugody, gmina Tarnów dochodzi roszczeń także w stosunku do innych podmiotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • A, 2016-12-05 15:29:35

    Czy Firmy, które były w zmowie maja prawo nadal prowadzić działalność w Polsce?