PARTNER PORTALU
  • BGK

Byli członkowie lubuskich władz przed sądem?

  • PAP    2 lipca 2010 - 17:10

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłym członkom władz woj. lubuskiego, którym zarzuca przekroczenie uprawnień i niezgodne z prawem rozdysponowanie pieniędzy z obligacji.
O skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wobec byłych: marszałka, wicemarszałek i skarbniczki, poinformował w piątek Grzegorz Szklarz z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Według prokuratury, w październiku 2007 r. oskarżeni, pełniąc wysokie funkcje w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, przekroczyli swoje uprawnienia.

Mieli wówczas zadecydować o udzieleniu pożyczki w kwocie ponad 72 mln zł dla Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie (lecznica jest jednostką samorządową) na dokończenie procesu restrukturyzacji zadłużonej lecznicy.

Zdaniem prokuratury, oskarżeni działali na szkodę interesu publicznego, ponieważ przekazali środki na inny cel niż określony w warunkach emisji obligacji. Pieniądze te pochodziły z 85 mln zł uzyskanych przez Województwo Lubuskie z obligacji. Celem ich emisji było sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego roku 2007, związanego z wydatkami na inwestycje drogowe i transport kolejowy.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła w prokuraturze Najwyższa Izba Kontroli w Zielonej Górze, która przeprowadziła kontrolę w urzędzie marszałkowskim w okresie od stycznia do połowy marca 2008 roku.

Prokuratura podała, że podstawą do oskarżenia byłych urzędników są zapisy ustawy o obligacjach. Jej 41. artykuł mówi o tym, że kto przeznacza środki pochodzące z obligacji na inne cele niż określone w warunkach emisji, podlega karze do dwóch lat więzienia lub grzywny do 5 mln zł albo obu karom łącznie.

Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą do trzech lat więzienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: