PARTNER PORTALU
  • BGK

Byli członkowie lubuskich władz przed sądem?

  • PAP    2 lipca 2010 - 17:10

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłym członkom władz woj. lubuskiego, którym zarzuca przekroczenie uprawnień i niezgodne z prawem rozdysponowanie pieniędzy z obligacji.
O skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wobec byłych: marszałka, wicemarszałek i skarbniczki, poinformował w piątek Grzegorz Szklarz z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Według prokuratury, w październiku 2007 r. oskarżeni, pełniąc wysokie funkcje w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, przekroczyli swoje uprawnienia.

Mieli wówczas zadecydować o udzieleniu pożyczki w kwocie ponad 72 mln zł dla Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie (lecznica jest jednostką samorządową) na dokończenie procesu restrukturyzacji zadłużonej lecznicy.

Zdaniem prokuratury, oskarżeni działali na szkodę interesu publicznego, ponieważ przekazali środki na inny cel niż określony w warunkach emisji obligacji. Pieniądze te pochodziły z 85 mln zł uzyskanych przez Województwo Lubuskie z obligacji. Celem ich emisji było sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego roku 2007, związanego z wydatkami na inwestycje drogowe i transport kolejowy.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła w prokuraturze Najwyższa Izba Kontroli w Zielonej Górze, która przeprowadziła kontrolę w urzędzie marszałkowskim w okresie od stycznia do połowy marca 2008 roku.

Prokuratura podała, że podstawą do oskarżenia byłych urzędników są zapisy ustawy o obligacjach. Jej 41. artykuł mówi o tym, że kto przeznacza środki pochodzące z obligacji na inne cele niż określone w warunkach emisji, podlega karze do dwóch lat więzienia lub grzywny do 5 mln zł albo obu karom łącznie.

Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą do trzech lat więzienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.