PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA o bezprawnym przekazywaniu działek

  • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    11 sierpnia 2011 - 14:59
CBA o bezprawnym przekazywaniu działek

W centrum Warszawy stoi biurowiec, którego inwestorem jest Archidiecezja Warszawska. Ziemię – 2 tys. mkw. pod budowę – dostała w wieczyste użytkowanie za darmo. Bezprawnie – informuje CBA.
Biuro zawiadomiło prokuraturę o możliwości złamania lub naruszenia prawa w tej i pięciu innych sprawach dóbr przekazanych Kościołowi przez Komisję Majątkową – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Według ustaleń CBA w Żorach (woj. śląskie) komisja rozpatrywała wniosek o odszkodowanie za utracone nieruchomości o powierzchni 42 ha. Tymczasem ostatecznie przyznano nieruchomość o wielkości 360 ha.

Czytaj też: Echa afery z komisją: teraz Kościół do sądu

Z kolei w Nysie (woj. opolskie), gdzie pełnomocnikiem wnioskodawcy ze strony kościelnej był były funkcjonariusz SB Marek P., któremu gliwicka prokuratura postawiła już zarzuty dotyczące korupcji i oszustw, istnieje podejrzenie zawyżenia wartości nieruchomości.

Czytaj też: Miasta, kościół i korupcja: jest to sprawa korupcyjna na niespotykaną skalę...

Marek P. był również pełnomocnikiem w sprawie nieruchomości w Kętach (woj. małopolskie). Tam wnoszono o zwrot nieruchomości o powierzchni niespełna 12 ha. Wątpliwości w tym przypadku wzbudza fakt, czy wnioskodawca posiadał prawo do części roszczenia. Mimo tego przekazano mu blisko 26 ha oraz ponad 2 mln 300 tys. zł.

Czytaj też: Kościół na ziemi

Z kolei w Bytomiu wnioskodawca prosił o zwrot 40 ha, a Komisja Majątkowa przekazała mu prawie 200 ha nieruchomości zamiennych – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kris o poranku, 2011-08-12 13:16:12

    Powinno się z Czarną Mafią coś zrobić i to natychmiast.
  • Krzysztof, 2011-08-12 08:56:36

    Ziemie polskie stają się powoli kolonią Watykanu