PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA w spółce od elektrowni jądrowej

  • PAP    7 grudnia 2012 - 11:09
CBA w spółce od elektrowni jądrowej

CBA kontroluje wybrane zamówienia publiczne w spółce PGE Energia Jądrowa. Sprawdzane są zamówienia z ostatnich dwóch, trzech lat – powiedział w piątek szef CBA Paweł Wojtunik.
Wojtunik poinformował w TVN24, że kontrola rozpoczęła się w czwartek. Zaznaczył, że na razie nikt nie jest o nic podejrzany, a kontrola ma zweryfikować prawidłowość przeprowadzania zamówień publicznych.

Szef CBA nie chciał jednak wskazywać konkretnych przedsięwzięć. Prezesem PGE Energia Jądrowa jest od lipca były minister skarbu Aleksander Grad. Kieruje on również spółką PGE EJ1.

PGE Energia Jądrowa odpowiada za realizację linii biznesowej energetyki jądrowej w Grupie Kapitałowej PGE. Podlega jej spółka celowa PGE EJ1, która odpowiada za działania w sferze technicznej, technologicznej, organizacyjnej i formalno-prawnej, związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy siłowni oraz za przetarg na dostawcę technologii, który ma zostać rozpisany w tym, a zakończony w 2013 r.

Również do końca 2013 r. ma być znana ostateczna lokalizacja pierwszej elektrowni. Na krótkiej liście znajdują się: Żarnowiec i Choczewo (woj. pomorskie) oraz Gąski (woj. zachodniopomorskie). W obecnych planach rządu jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Pierwszy blok pierwszej siłowni ma ruszyć do końca 2020 r. PGE została wskazana jako inwestor.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.