PARTNER PORTALU
  • BGK

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców: Zmiany od stycznia 2017 r.?

  • aw    4 grudnia 2015 - 15:11
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców: Zmiany od stycznia 2017 r.?

fot.fotolia

Przesunięcie terminu wdrożenia projektu CEPiK 2.0 z 4 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. zakłada skierowany przez Prawo i Sprawiedliwość do Sejmu projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. O więcej czasu na dostosowania apelowały powiaty.
Przypomnijmy, nowa wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). zgodnie z założeniami MSW miała wystartować 4 stycznia 2016 r. O tym, że program nie jest gotowy, że jego wprowadzenie w tym terminie będzie wiązać się z wieloma utrudnieniami alarmował Związek Powiatów Polskich. Proponował przesunięcie wdrażania nowego programu CEPIK o pół roku. Poprzednie władze resortu twierdziły, że nie ma takiej potrzeby, by samorządy miały czas się przygotować.

MSWiA podziela obawy starostów

Innego zdania jest obecne ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Wskazany w nim termin wdrażania systemu CEPiK 2.0 to 1 stycznia 2017 r.

- Przesunięcie terminu uruchomienia zmodernizowanego Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, budowanego w ramach projektu CEPiK 2.0 związane jest z niedostatecznym przygotowaniem użytkowników systemu do wdrożenia. Uzależnione jest ono nie tylko od stanu prac nad zmianami systemu centralnego, ale również od stopnia dostosowania zewnętrznych systemów teleinformatycznych podmiotów zasilających centralną ewidencję pojazdów i centralną ewidencję kierowców. W sposób szczególny dotyczy to systemów eksploatowanych w starostwach, kluczowych dla procesu obsługi obywateli w zakresie rejestracji pojazdów i wydawania uprawnień do kierowania pojazdami - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu podkreślają, że MSWiA monitoruje przebieg testów i stan zaawansowania prac po stronie podmiotów, które dostosowują się do zmodernizowanego SI CEPiK i identyfikuje na bieżąco powstałe ryzyka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Ćierpliwy Polak, 2015-12-09 05:05:27

    Zlikwidować Powiaty i po problemie 500 zł na dziecko . Papierologia i zbędne przepisy w urzędach . PiS musi to zmienić bo inaczej wybory za dwa lata .