PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę

  • PAP/MN    15 września 2017 - 14:33
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę
To jest projekt, który wychodzi naprzeciw potrzebom organizacji pozarządowych - powiedział w Sejmie Piotr Gliński. (fot. Facebook)

Sejm uchwalił w piątek (15 września) wraz z poprawkami ustawę o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wprowadzającą nową instytucję, która ma wspierać ma organizacje pozarządowe.
• Wicepremier Piotr Gliński powiedział w Sejmie, że ustawa wywodzi się z III sektora, z organizacji pozarządowych.

• Gliński zapewniał: To nie jest projekt, który centralizuje, to nie jest projekt, który nie był konsultowany. Konsultacje były ponadprzeciętne.

• Pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Adam Lipiński przyznał, że ustawa budzi wiele emocji.

Za przyjęciem ustawy było 236 posłów, 194 przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Sejm nie zgodził się, aby odrzucić ustawę w całości. Posłowie zaakceptowali przyjęcie poprawek doprecyzowujących, które w większości zgłosiła Teresa Wargocka (PiS).

Wicepremier Piotr Gliński powiedział w Sejmie, że ustawa wywodzi się z III sektora, z organizacji pozarządowych. "Ja, w przeciwieństwie do państwa, w tym sektorze od 30 lat pracuję, pracuję społecznie. To jest projekt, który wychodzi naprzeciw potrzebom organizacji pozarządowych, na ogół tych słabszych, lokalnych, tych, które dotychczas nie miały odpowiedniego wsparcia także ze strony polskiego państwa. A obowiązkiem polskiego państwa jest racjonalizować funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślił.

Zaznaczył, że propozycję popierają organizacje pozarządowe. "I to jest projekt, który ma poprawić funkcjonowanie obywateli, zwiększyć obszar wolności dla polskich obywateli" - mówił wicepremier.

Czytaj też: Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Organizacje pozarządowe nie wierzą w obietnice rządu

"To nie jest projekt, który centralizuje, to nie jest projekt, który nie był konsultowany. Konsultacje były ponadprzeciętne" - mówił. Zwrócił uwagę, że konsultacje nad projektem trwały sześć tygodni i wzięło w nich udział około tysiąca osób. Jak podkreślił, spotkania organizowano w całej Polsce. "Myśmy organizowali specjalne spotkania w poszczególnych regionach z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Ponad 200 wniosków, z czego duża część została włączona do tego projektu" - zapewnił Gliński.

Posłanka Wargocka zwróciła uwagę, że "sektor pozarządowy od wielu lat zwracał się do władz rządowych, aby wzmocnić społeczeństwo obywatelskie, aby podnieść rangę społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, aby dać im trwałe, mocniejsze podstawy do funkcjonowania". "Państwo 8 lat słuchaliście tych głosów. Dziś przedstawiany jest pewien projekt, pewna koncepcja, która powoduje, że tematyka społeczeństwa, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego urasta do rangi strategii rządowej (...). Myślę, że wiele organizacji pozarządowych oczekuje tej zmiany" - podkreśliła.

Czytaj też: Adam Lipiński o starcie Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego [ROZMOWA]

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ocena z Bieszczad, 2017-09-15 15:27:12

    były konsultacje podobne do reformy oświaty :) TOTALITARNY PiS w akcji