Ceny w województwach: nawet 70 proc. różnicy

Rozpiętość cen żywności między województwami może sięgać nawet 70 proc. Decyduje siła lokalnej konkurencji.

Rynek handlowy w Polsce w ostatnich 20 latach tak mocno się rozwinął, że wydawałoby się, iż w każdym miejscu konsumenci mają dostęp do takich samych usług i produktów w podobnych cenach. Nic bardziej błędnego - pisze Rzeczpospolita.

Cz ytaj: W których województwach ceny rosną najszybciej

Nadal mamy duże różnice w cenach, i to najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Tak powszedni produkt jak chleb w najdroższym pod tym względem województwie opolskim kosztuje średnio o niemal 36,7 proc. więcej niż w najtańszym świętokrzyskim.

Jeszcze większe rozpiętości cen występują w przypadku świeżych owoców czy warzyw, zwłaszcza w obecnym sezonie, ale też podlegają one ciągłym wahaniom. Różnice w cenach nie pokrywają się z mapą regionów pod względem wysokości płac. Mają raczej związek z poziomem rozwoju handlu.

Czytaj też: Kwiatkowski: samorządy nie przejadają publicznych pieniędzy

"To efekt konkurencji: tam, gdzie nasycenie rynku sklepami jest większe, ceny spadają" - mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Dlatego drożej, jest często w biedniejszych regionach, jak podkarpackie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tak, tak. Handelkowi Trzeba się przypatrzeć, A potem, na najgorszych, Z całą siłą natrzeć.

Eterno Vagabundo, 2014-09-22 22:55:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU