PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą budować spalarnie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    17 czerwca 2011 - 10:44
Chcą budować spalarnie

Choć ustawa o porządku i czystości w gminach nie opuściła parlamentu, to już są chętni na budowę w Polsce zakładów spalających śmieci.
Według Deloitte na tych, którzy zainwestują w technologie ograniczające górę śmieci, czeka powyżej 1,5 mld euro unijnego wsparcia – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Czy Polska poradzi sobie z rewolucją w zarządzaniu gospodarką odpadami?

W interes chce wejść m.in Fortum, fiński koncern energetyczny specjalizujący się w budowie i eksploatacji elektrociepłowni, w których wykorzystuje się paliwo z odpadów. Zainwestował już w Częstochowie.

Inwestować mogą same samorządy. Ale biorąc pod uwagę ich zadłużenie, bardziej prawdopodobne są działania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy np. joint venture.

W Polsce obecnie działa tylko jedna spalarnia odpadów – na warszawskim Targówku. Paliwo alternatywne (z odpadów) wykorzystują też cementownie do wyrobu klinkieru. Wciąż ok. 78 proc. odpadów komunalnych zalega na wysypiskach.

Od chwili wejścia w życie nowych przepisów, czyli najprawdopodobniej od 1 stycznia 2012 r., województwa będą miały tylko sześć miesięcy na uchwalenie zaktualizowanego planu gospodarki odpadami i zastanowienie się, jakiego rodzaju inwestycje ograniczą deponowanie śmieci na składowiskach.

Unia Europejska wymaga ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych na wysypiska. Do 2013 r. do nie więcej niż 50 proc. takich odpadów, a do 2020 r. do najwyżej 35 proc. Rokiem, do którego trzeba odnieść ten poziom, jest 1995.

Czytaj też: Zmiany w zakresie utrzymania czystości w gminach łamią zasadę przyzwoitej legislacji

Ustawa o czystości i porządku w gminach została już uchwalona przez Sejm. Senat wniósł do niej 21 poprawek, które 28 czerwca rozpatrzą sejmowe komisje Ochrony Środowiska i Samorządu Terytorialnego. Prawdopodobnie głosowanie nad nią odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu – przewiduje „Rzeczpospolita”

Czytaj też: Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ograniczy wolny rynek?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jacekscheibe@op.pl, 2011-06-17 21:53:36

    Jest już dostępna nowa polska, o światowym poziomie innowacyjności, technologia FuelCal przetwarzania odpadów, w tym odpadów komunalnych nagrodzona w II edycji konkursu Ministerstwa Środowiska "GreenEvo", która jest 3-4 razy tańsza, sterylizująca produkt i bez wątpienia proekologiczna. ...  rozwiń
  • horror spalarnie, 2011-06-17 14:57:35

    Spalarnie to najwieksza katastrofa ekologiczna, jaka nas czeka. Dlaczego nic sie nie mowi o innych technologiach (czyste zgazowanie), tylko o spalaniu - tak jakby komus zalezalo na wydawaniu jak najwiekszych pieniedzy w zamian za najgorsze (i nieefektowne energetycznie) swinstwo.