PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą by ZA Puławy były liderem konsolidacji przemysłu chemicznego

  • PAP    18 września 2012 - 16:57
Chcą by ZA Puławy były liderem konsolidacji przemysłu chemicznego

Sejmik województwa lubelskiego przyjął we wtorek stanowisko w sprawie konsolidacji przemysłu chemicznego, w którym opowiedział się za utworzeniem jednej grupy kapitałowej "z dominującą pozycją spółki Zakłady Azotowe Puławy".
"My chcemy, aby Zakłady Azotowe Puławy były liderem konsolidacji przemysłu chemicznego. Musimy dbać o swoje. Nie mamy za wiele zakładów przemysłowych w naszym województwie, to są jedne z największych, musimy zabiegać o to, żeby nie straciły swojej pozycji" - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca klubu radnych PO w lubelskim sejmiku Zofia Woźnica, która zgłosiła projekt stanowiska w imieniu swojego klubu oraz klubu PSL.

Czytaj też: Lubelskie ws. konsolidacji branży chemicznej

Radni przyjęli stanowisko jednogłośnie.

W stanowisku podkreślono, że grupa kapitałowa puławskich zakładów osiągnęła ponad 480 mln zł zysku netto za trzy kwartały tego roku. Zakłady Puławy są jedynym w Polsce i trzecim na świecie producentem melaminy. Wspólnie z PGE Górnictwo i Energetyka, kosztem około 3 mld zł, planują budowę elektrowni, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

"Biorąc pod uwagę zarówno pozycję rynkową, jak również standing finansowy spółki, Zakłady Azotowe Puławy w porównaniu z innymi podmiotami przeznaczonymi do procesu konsolidacji polskich Zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej - to właśnie puławskie Azoty predestynują do pełnienia dominującej roli w grupie" - głosi stanowisko.

Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy. Wzywający zdecydował, że kupi wszystkie akcje, na które złożono zapisy.

<!-- pagebreak //-->

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił pod koniec sierpnia, że precyzyjny plan konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych Puławy zostanie przedstawiony we wrześniu. W połączonym podmiocie Skarb Państwa chce mieć znacznie powyżej 32 proc., a być może nawet powyżej 40 proc. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na fuzję tych spółek spodziewana jest w listopadzie.

Na początku września, podczas wizyty w Puławach, Budzanowski powiedział, że konsolidacja Zakładów Azotowych będzie przeprowadzona na zasadzie równorzędności obu spółek, a jej szczegółowy plan wypracują ich zarządy.

Plan konsolidacji ma być "optymalny z punktu widzenia funkcjonowania i przyszłego rozwoju" skonsolidowanej grupy chemicznej, która powstanie w oparciu o dwa zakłady, w Puławach i Tarnowie.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji.

Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu. Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Skarb Państwa ma w niej ponad 50 proc. udziałów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.