PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą Metropolitalnych Komisji Wspólnych

  • AT    7 maja 2013 - 19:41
Chcą Metropolitalnych Komisji Wspólnych

MAC i MRR przychylają się do propozycji Unii Metropolii Polskich, zaakceptowanej przez pozostałe korporacje samorządowe, powołania terenowych, doraźnych zespołów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Jak piszą inicjatorzy, pomysł Metropolitalnych Komisji Wspólnych (MKW) polega na tym, aby przy budowaniu polskich metropolii do już rozwijanego lokalnego układu poziomego dodać układ pionowy, rządowo-samorządowy.

- To próba wykreowania nowego typu podmiotów metropolitalnych i miejskich - opartych na uzgodnieniach między terenową administracją rządową a głównymi aktorami samorządowymi - informują inicjatorzy.

Celem powołania MKW jest optymalizacja współdziałania terenowych organów administracji rządowej i samorządów, w szczególności miast, gmin i powiatów tworzących funkcjonalne obszary metropolitalne i miejskie - zarówno w układzie poziomym czyli aglomeracyjnym, jak i pionowym czyli regionalnym, zgodnie z zasadą wielopoziomowego rządzenia, mając na względzie korzyści gospodarcze i obywatelskie dla wszystkich mieszkańców kraju.

Pomysłodawcy zaproponowali katalog zadań dla tych gremiów. Mają one odzwierciedlać i konkretyzować zadania stałego zespołu KWRiST ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich.

W deklaracji podpisanej przez władze korporacji 24 kwietnia br. czytamy, iż "podstawowym zadaniem MKW będzie opracowanie Syntezy Metropolitalnych Strategii. Wszystkich, jakie w odniesieniu do danego obszaru metropolitalnego formułuje świat biznesu, wiedzy, civitas i władze publiczne - od gmin po Komisję Europejską. Jak wskazuje skrót SMS, w syntezie tej nie chodzi o jeszcze jeden obszerny elaborat. SMS-u można by nie zapisywać, byle by MKW działała według jednej myśli strategicznej."

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • marianO, 2013-05-08 20:41:52

    Fora, komisje, komitety, zespoły, grupy, koordynatorzy i parę innych "pożytecznych" rzeczowników. Cały polski pomysł na zarządzanie publiczne. Stworzyć nową instytucję! Problem na bank będzie rozwiązany
  • NiT, 2013-05-08 08:05:17

    Wielka BZDURA