Chcą Metropolitalnych Komisji Wspólnych

MAC i MRR przychylają się do propozycji Unii Metropolii Polskich, zaakceptowanej przez pozostałe korporacje samorządowe, powołania terenowych, doraźnych zespołów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Chcą Metropolitalnych Komisji Wspólnych

Jak piszą inicjatorzy, pomysł Metropolitalnych Komisji Wspólnych (MKW) polega na tym, aby przy budowaniu polskich metropolii do już rozwijanego lokalnego układu poziomego dodać układ pionowy, rządowo-samorządowy.

- To próba wykreowania nowego typu podmiotów metropolitalnych i miejskich - opartych na uzgodnieniach między terenową administracją rządową a głównymi aktorami samorządowymi - informują inicjatorzy.

Celem powołania MKW jest optymalizacja współdziałania terenowych organów administracji rządowej i samorządów, w szczególności miast, gmin i powiatów tworzących funkcjonalne obszary metropolitalne i miejskie - zarówno w układzie poziomym czyli aglomeracyjnym, jak i pionowym czyli regionalnym, zgodnie z zasadą wielopoziomowego rządzenia, mając na względzie korzyści gospodarcze i obywatelskie dla wszystkich mieszkańców kraju.

Pomysłodawcy zaproponowali katalog zadań dla tych gremiów. Mają one odzwierciedlać i konkretyzować zadania stałego zespołu KWRiST ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich.

W deklaracji podpisanej przez władze korporacji 24 kwietnia br. czytamy, iż "podstawowym zadaniem MKW będzie opracowanie Syntezy Metropolitalnych Strategii. Wszystkich, jakie w odniesieniu do danego obszaru metropolitalnego formułuje świat biznesu, wiedzy, civitas i władze publiczne - od gmin po Komisję Europejską. Jak wskazuje skrót SMS, w syntezie tej nie chodzi o jeszcze jeden obszerny elaborat. SMS-u można by nie zapisywać, byle by MKW działała według jednej myśli strategicznej."

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Fora, komisje, komitety, zespoły, grupy, koordynatorzy i parę innych "pożytecznych" rzeczowników. Cały polski pomysł na zarządzanie publiczne. Stworzyć nową instytucję! Problem na bank będzie rozwiązany

marianO, 2013-05-08 20:41:52 odpowiedz

Wielka BZDURA

NiT, 2013-05-08 08:05:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU