PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą nowej Konstytucji, a w niej wzmocnienia samorządu

  • bad    10 listopada 2017 - 17:26
Chcą nowej Konstytucji, a w niej wzmocnienia samorządu
Mnożą się głosy w sprawie nowej konstytucji (fot.sejm.gov.pl)

Projekt Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zaprezentowało środowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute w przeddzień 99. rocznicy Święta Niepodległości.
• Projekt został opracowany pod kierownictwem profesora Roberta Gwiazdowskiego.

• Zakłada m.in. wzmocnienie jednoszczeblowego samorządu. Senat miałby być izbą samorządową, z rotującym co 2 lata składem 1/3 senatorów.

• Ostateczna wersja dokumentu zostanie zaprezentowana na 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

- Obecnej Konstytucji nie da się obronić merytorycznie – można jej bronić tylko z powodów politycznych, przed tymi którzy chcą ją zmieniać. Negatywna ocena konstytucji i funkcjonowania państwa, skłania do myślenia w kategoriach państwa, a nie bieżącej polityki i zmiany konstytucji. Celem powinno być takie ukształtowanie ustroju politycznego, który gwarantuje obywatelom jak najszerszy zakres praw i wolności oraz zapewni sprawne funkcjonowanie państwa – czytamy w pierwszej wersji dokumentu.

Główne założenia Projektu Konstytucji są następujące:

* Rzeczpospolita Polska to republika. Ustrój republikański oparty jest o zasadę „rządy prawa, nie ludzi”,

* Rządy prawa gwarantuje Sąd Najwyższy składający się z 44 sędziów, którego pierwszy skład wybierany jest w wyborach powszechnych,

* Senat to izba samorządowa z rotującym co 2 lata składem 1/3 senatorów,

* Wybory i parlamentarne i prezydenckie odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych w Święto Konstytucji - 3 maja,

* Zaprzysiężenie prezydenta następuje w rocznicę Bitwy Warszawskiej – 15 sierpnia,

* Wzmocnieniu ulega samorząd – bo się sam rządzi. Samorząd jest jednoszczeblowy, dwuszczeblowa jest administracja.

Autorzy projektu wskazują, że nawiązuje on do polskiej tradycji republikańskiej i wolnościowej, eliminując te rozwiązania, które w przeszłości doprowadziły do osłabienia państwa.

Uważają, że obywatele, na podstawie samej konstytucji, powinni wiedzieć jakie mają prawa, jakie są gwarancje tych praw, jakie są ich granice, jakie są granice sfery, w której mogą swobodnie kształtować swój los i jak mogą reagować organy władzy publicznej na działania obywateli.

- Żadne ustawy nie tworzą pomyślności państwa, ale tworząc ustawę zasadniczą należy ograniczyć możliwość dominacji jakiejś grupy nad innymi w sposób uniemożliwiający, czy choćby utrudniający, samodzielne tworzenie własnej pomyślności - argumentuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-11-13 13:48:26

    Interesujące, bo ograniczające partyjniactwo.