PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą obniżenia janosikowego o 20 proc.

  • PAP    8 kwietnia 2011 - 15:09
Chcą obniżenia janosikowego o 20 proc.

Obniżenie „janosikowego” o 20 proc. i naliczanie go zgodnie z liczbą osób płacących w danym mieście podatki proponują stołeczne organizacje pozarządowe.
W piątek przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Praskich i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy złożyli w Wydziale Podawczym Kancelarii Sejmu zawiadomienie o powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej, który chce zmiany zasad naliczania „janosikowego”.

Marszałek Sejmu ma 14 dni na zarejestrowanie komitetu. Odpowiedni projekt ustawy jest już gotowy – brakuje tylko podpisów. Związek Stowarzyszeń Praskich chce zebrać 100 tys. podpisów w trzy miesiące.

Działacze przypomnieli, że Mazowsze, choć nie należy do najbogatszych województw oddaje na rzecz innych samorządów około miliarda złotych rocznie. Stowarzyszenia pozarządowe proponują, by „janosikowe” na wzór zasad panujących w Unii Europejskiej było rozdzielane w drodze konkursu na konkretne projekty.

Autorzy projektu zmian proponują, by „janosikowe” zostało obniżone o 20 proc. Ich zdaniem „janosikowe” jest za wysokie. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez organizacje jest zmiana sposobu naliczania opłaty dla miast na prawach powiatu.

Teraz robi się tak, że bierze się liczbę mieszkańców danego miasta i z tego się wylicza te obciążenia wynikające z „janosikowego”. Tymczasem w Warszawie jest więcej ludzi, niż płaci w niej podatki.

– Chcemy by na wzór innych państw europejskich urealniono liczbę mieszkańców miast do wyliczania „janosikowego” – wyjaśniła przedstawiciel związku Rafał Szczepański.

„Uważamy, że na skutek tych wszystkich racjonalizacji będzie to system lepszy, bardziej transparentny i sprawiedliwy. A także bardziej oszczędny” – powiedział. Według jego wyliczeń, na wprowadzeniu postulowanych zmian Warszawa może zaoszczędzić 300-600 mln zł, a Mazowsze ok. 200 mln zł.

Szczepański wyraził nadzieję, że projekt poprą także politycy kandydujący w nadchodzących wyborach parlamentarnych z warszawskich list. „Janosikowemu” sprzeciwia się także samorząd województwa mazowieckiego.

Przedstawiciele zarządu województwa wielokrotnie zapewniali, że Mazowsze nie jest przeciwne samemu „janosikowemu”, tylko sposobowi jego naliczania. Województwo złożyło w ubiegłym roku skargę do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.