PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą programu rewitalizacji lokalnych dróg

  • AW/ZPP    7 grudnia 2011 - 16:45
Chcą programu rewitalizacji lokalnych dróg

Powiaty wnioskują o pilne uruchomienie programu, który pozwoli, ze środków budżetu państwa, sfinansować odbudowę dróg lokalnych (powiatowych i gminnych) zniszczonych w związku z budową, przebudową lub modernizacją autostrad i dróg ekspresowych.
Konwenty Powiatów Województwa Łódzkiego i Województwa Lubelskiego podczas wspólnego posiedzenia przyjeły stanowisko-wniosek o pilne uruchomienie takiego programu.

 - Drogi lokalne nie są przystosowane do dużych obciążeń transportowych związanych z dojazdem do realizowanych inwestycji. Inwestorzy bardzo rzadko zapewniają właściwy dojazd poprzez budowę dróg technologicznych (serwisowych). Natomiast transport realizowany na potrzeby tych inwestycji prowadzony jest po drogach powiatowych i gminnych. Taka sytuacja prowadzi do całkowitej dewastacji okolicznych dróg lokalnych - tak apel w sprawie uruchomienia Narodowego Programu Rewitalizacji Dróg Lokalnych uzasadniali samorządowcy.

Jak zauważyli uczestnicy konwentu, powiaty mają już niemało doświadczeń z inwestorami lub wykonawcami, którzy przy budowie autostrad w województwie łódzkim na terenie powiatów brzezińskiego, skierniewickiego, łowickiego oraz zgierskiego, i w województwie lubelskim na terenie powiatu puławskiego doprowadzili do dewastacji dróg powiatowych i gminnych, a po zakończeniu inwestycji wykonawcy nie podjęli skutecznych działań w celu remontu tych dróg, mimo zawarcia stosownych umów zabezpieczających interesy samorządów terytorialnych.

Lokalne drogi są w fatalnym stanie technicznym, a próby wyegzekwowania ich napraw napotykają poważne trudności. W wielu przypadkach będzie to wymagać skierowania spraw na drogę sądową. Sprawy te mogą potrwać latami natomiast drogi lokalne muszą w sposób bezpieczny służyć zarówno mieszkańcom lokalnej społeczności, jak również innym użytkownikom.

Czytaj też:Tir-y uciekły z autostrad i rozjeżdżają drogi lokalne

Samorządy lokalne nie posiadają środków na rewitalizację tych dróg, a bezwiednie stały się współuczestnikami procesu inwestycyjnego prowadzonego ze środków budżetu państwa. Po zakończeniu inwestycji drogowych realizowanych przez państwo dojdzie do sytuacji, kiedy będą przez nasz kraj przebiegały nowe autostrady i drogi ekspresowe, nie będzie natomiast odpowiedniej jakości dróg lokalnych, żeby do tych nowych autostrad i dróg ekspresowych dojechać.

W związku z tym dla samorządowców pilne staje się uruchomienie programu rządowego, który powinien służyć zabezpieczeniu przez państwo interesów poszkodowanych samorządów i poprzez dotację z budżetu państwa pozwoli odbudować te drogi, które uległy zniszczeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Zenojam, 2011-12-07 19:35:04

    Głowa rzeczywiście rozbolała.Rozbolała...
  • Cinamon, 2011-12-07 19:27:27

    OD TEGO WSZYSTKIEGO TO GŁOWA CZŁOWIEKA MOŻE ROZBOLEĆ.