PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą walczyć o Hel

  • Przegląd prasy/Polska The Times    11 października 2010 - 07:05
Chcą walczyć o Hel

Spadkobiercy przedwojennej spółki zamierzają pozywać do sądów obecnych właścicieli terenów na helskim cyplu. Lista jest długa, obejmuje zarówno miasto, wojsko, Lasy Państwowe, jak i prywatne firmy.
Zamierza się reaktywować spółka Hel – Kąpielisko Morskie. Jeśli zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, wówczas skieruje roszczenia o odzyskanie utraconych terenów.

Spółka przed wojną kupiła tereny na helskim cyplu, zbudowała tu przystań i dom zdrojowy. W 1935 r. prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o tzw. rejonie umocnionym. Zgodnie z jego przepisami Hel został zmilitaryzowany. O wszystkim decydowało tu wojsko, które przejęło cypel.

Właściciele pertraktowali z państwem o zasadach i trybie uzyskania odszkodowań za stracone grunty. Do wybuchu wojny sprawa nie doczekała się finału. W czasach PRL Hel nadal był rejonem umocnionym. Dopiero od kilku lat można swobodnie wchodzić na cypel, który z miejsca stał się jedną z największych atrakcji.

Sprawę znają też władze miasta. Burmistrz Mirosław Wądołowski przypomina, że dotąd nie pojawiły się istotne dokumenty potwierdzające słuszne roszczenia przedwojennych właścicieli – podaje „Polska The Times”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.