Chcą wycofania poprawek dot. zbiórek

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zwrócił się do sejmowej podkomisji o wycofanie złożonych przez resort poprawek dot. zbiórek publicznych. Szef MAC uważa, że najlepszy efekt da zmiana całej ustawy o zbiórkach.
Chcą wycofania poprawek dot. zbiórek

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, dotyczący m.in. ustawy o zbiórkach publicznych, nad którym obecnie pracuje sejmowa podkomisja. MAC chce m.in., by zbiórki publiczne można było przeprowadzać drogą elektroniczną, czego obecnie ustawa nie przewiduje.

Czytaj też: Zbiórki publiczne do zmiany

Projekt został skrytykowany przez część organizacji pozarządowych, które również zaapelowały do Boniego o wycofanie się z tych propozycji.

Ich zdaniem doprowadzą one do tego, że wszelkie pozyskiwanie środków przez internet będzie podlegać reglamentacji urzędników. Ograniczone zostanie również tzw. finansowanie społecznościowe, zwane też crowdfundingiem.

Tymczasem w przypadku wpłat na konto jest pełna jawność kto i ile wpłacił, co się z tymi pieniędzmi stało, nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych obostrzeń. Organizacje chcą, aby definicja zbiórki publicznej pozostała w obecnej formie, ponieważ tylko w przypadku tego rodzaju kwestowania nie ma możliwości ewidencjonowania wpłat.

Jak poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek, Boni wystosował list do posła Waldy Dzikowskiego (PO), przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowych projektów ustaw o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw - o wycofanie poprawek.

Boni zwrócił uwagę, że w dążeniu do celu, jakim jest liberalizacja przepisów dotyczących zbiórek publicznych, najlepszy efekt da zmiana całej ustawy o zbiórkach publicznych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU