PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą zaostrzenia przepisów ws. ferm norek

  • AT    18 grudnia 2013 - 11:20
Chcą zaostrzenia przepisów ws. ferm norek

Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zdecydowali o przyjęcia stanowiska dotyczącego zaostrzenia przepisów prawa odnośnie konieczności uzyskania decyzji środowiskowej dla każdej hodowli norki amerykańskiej, bez względu na jej wielkość.
Przyjęcie niniejszej uchwały wynika z konieczności zwrócenia się do przedstawicieli Rządu o podjęcie i wsparcie działań mających na celu zwiększenie wpływu i możliwości prawnych lokalnego samorządu i społeczności odnośnie podejmowania decyzji dotyczących zakładania ferm norki amerykańskiej.

Wysoki współczynnik dużych jednostek przeliczeniowych (DJP), od którego wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach skutkuje faktem, iż zakładanie tego rodzaju ferm hodowlanych budzi w pełni uzasadnione niepokoje, m. in. z racji pomijania w całej procedurze jakże istotnych interesów lokalnych społeczności.
 
- Obostrzenie przepisów w zakresie uwzględnienia hodowli norki amerykańskiej bez względu na jej wielkość jako przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stanowić będzie płaszczyznę zażegnania konfliktów na linii inwestorzy zakładający fermy norki amerykańskiej a społeczność lokalna. Przyczyni się to tym samym do zaprzestania procesu liberalizacji przepisów obowiązujących w Polsce w zakresie hodowli norki amerykańskiej - informują radni.

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na protesty mieszkańców Pomorza Zachodniego, przeciwko budowie ferm norek w okolicy ich miejsc zamieszkania, w spór zaangażował się Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego oraz Radni Sejmiku.

W dniu 17 września powstało „Stanowisko Sejmiku w sprawie wpisania norki amerykańskiej na listę gatunków obcych i inwazyjnych oraz zaostrzenia przepisów przy zakładaniu ferm norki amerykańskiej” skierowane do Marszałek Sejmu RP.

– Uważamy za konieczne […] podjęcie i wsparcie działań mających na celu zwiększenie wpływu i możliwości prawnych lokalnego samorządu i społeczności odnośnie podejmowania decyzji dotyczących zakładania ferm norki amerykańskiej. Dość liberalne przepisy obowiązujące w Polsce w zakresie hodowli zwierząt futerkowych sprzyjają przenoszeniu się hodowców z krajów Europy Zachodniej właśnie do naszego kraju, na co nie ma przyzwolenia społecznego – czytamy w stanowisku.

Zobacz tekst stanowiska w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.