PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Lokalne podatki pójdą w górę

  • chelmonline.pl (paw.)    24 października 2011 - 10:25
Chełm. Lokalne podatki pójdą w górę

Od nowego roku podatki lokalne w Chełmie pójdą w górę. Według miejskich szacunków da to ok. 5 do 6 milionów dodatkowego przychodu.
Obecnie w Chełmie za grunty związane z działalnością gospodarczą właściciel zapłacić musi 50 groszy.

Gdyby taką samą działkę posiadał w Zamościu, płaciłby 73 grosze za metr kwadratowy, w Krasnymstawie i Rejowcu 71 groszy, a w gminie Chełm 63 grosze. Znacznie większe rozbieżności są w podatku za budynki zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej.

Mieszkańcy Zamościa i Białej Podlaskiej płacić muszą około 3 złotych więcej niż w Chełmie, w Rejowcu i Krasnymstawie różnica ta wynosi blisko 4 złote za metr kwadratowy.

– Przez kilka lat nie zmienialiśmy wysokości tych podatków, ale sytuacja finansowa zmusza do takich działań. W ciągu ostatniego czasu koszty utrzymania miasta stale rosną. Wzrastają koszty związane utrzymaniem budynków, ceny produktów i koszty prac oraz powodowane w znacznym stopniu wprowadzanymi podwyżkami dla nauczycieli wydatki na oświatę. Natomiast polski rząd przekazuje samorządom subwencje niewspółmierne do wysokości wydatków, a obowiązek równoważenia dochodów i wydatków wymusza konieczność zwiększania dochodów własnych. Do tego wszyscy chcemy wyremontowanych ulic i chodników, a tego nie da się niestety wykonać bez pieniędzy – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma (zabierz głos/oceń prezydenta).

Chociaż nieznane są jeszcze ostateczne stawki zmienionych podatków, według wstępnych wyliczeń podwyżki mają przynieść od 5 do 6 milionów złotych rocznie. Miejskie władze przekonują jednocześnie, iż Chełm będzie nadal jednym z najtańszych miejsc dla przedsiębiorców.

– Nowe stawki będą porównywalne, a w wielu przypadkach znacznie niższe niż w innych miastach. Pamiętajmy, że po raz pierwszy od sześciu lat decydujemy się na zmianę tych stawek, gdy w inne samorządy wprowadzają je praktycznie co roku – dodaje prezydent Fisz.

Nie jest jeszcze pewne czy wniosek prezydent stanie na najbliższej sesji. Miasto czeka na obwieszczenie Ministerstwa Finansów o nowych stawkach.

Planowaną podwyżkę podatków krytykują, radni opozycji.

– To absolutny skandal. Rządząca w Chełmie koalicja na czele z prezydent Fisz nie ma pomysłu na rozwój Chełma. Po pięciu latach rządów tej koalicji widzimy jak Chełm stacza sie po równi pochyłej. W 2011 r. chełmianie już płacą więcej nie tylko za bilety autobusowe, przedszkola i żłobki, ale również za opłaty wodno-kanalizacyjne. Dodatkowo wprowadzono kary pieniężne dla rodziców, którzy nie odbiorą w terminie dzieci z przedszkola. A teraz będziemy płacić wyższe podatki, bo radni koalicji to przegłosują. Ja będę głosowała na pewno przeciw – mówi radna Małgorzata Sokół. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.