PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Ponad 1 mln zł na chodniki, latarnie i ulice

  • chelmonline.pl    12 grudnia 2012 - 11:47
Chełm. Ponad 1 mln zł na chodniki, latarnie i ulice

Oprócz budowy aquaparku, kina, biblioteki, oczyszczalni ścieków, placów zabaw, prac drogowych na kilkunastu chełmskich ulicach i innych zaplanowanych wcześniej zadań, w przyszłorocznym budżecie na pewno pojawią się kolejne inwestycje. Tak postanowiły władze Chełma.
- Po konsultacjach w radach osiedli zdecydowaliśmy o rozszerzeniu listy zadań, szczególnie o budowę i remonty ulic, a przede wszystkim chodników. Takie postulaty najczęściej pojawiały się podczas spotkań we wszystkich dzielnicach miasta - mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

Według przygotowanej przez władze miasta autopoprawki, w 2013 roku za 150.000 zł rozpocząć się ma budowa ul. Marii Hempel (os. Rejowiecka). Niewiele mniej (120.000 zł) kosztować ma natomiast budowa wjazdu i miejsc parkingowych w ul. Stefana Czarnieckiego. Tam prace obejmować mają również zabezpieczenie skarpy oraz kanalizacji deszczowej.

Dodatkowe dwie inwestycje zyska wschodnia część miasta. Kontynuowana ma być modernizacja ulicy Żeromskiego, a dokładniej budowa ciągu pieszego na kolejnym odcinku tej drogi, a prowadzący do cmentarza komunalnego chodnik wzdłuż ul. Mościckiego (na odcinku od ul. Hrubieszowskiej do ul. Lotniczej) zostanie wymieniony na nową kostkę brukową. Na obydwie inwestycje miasto przeznaczyć chce dodatkowo około 200 tysięcy złotych.

Nowe chodniki pojawią się również w innych dzielnicach Chełma: w ogródku Jordanowskim przy ul. Kredowej (100.000 zł), na ul. Zamojskiej (90.000 zł), ul. Obłońskiej (80.000 zł), ul. Nowy świat (70.000 zł) i w okolicach Młodzieżowego Domu Kultury (10.000 zł). 15.000 złotych przeznaczono natomiast na dokumentację techniczną na budowę chodników przy ul. Kińczyka.

Poprawki do przyszłorocznego budżetu to także ukłon w stronę chełmskich taksówkarzy. Przy ul. Szpitalnej za 100.000 zł wybudowana zostanie zatoka autobusowa oraz zatoka postojowa dla taksówek.

- Zapewne pojawią się głosy, że lepiej za to wybudować kolejny osiedlowy chodnik, ale jestem zdania, że praca taksówkarzy wbrew pozorom wcale nie jest łatwa. Natomiast z ich usług korzystają mieszkańcy całego miasta. Postój taksówek przy takim obiekcie jak szpital wojewódzki, jest równie ważnym zadaniem jak budowa ulicy lub chodnika - przekonuje Agata Fisz.

W ramach rozszerzonego „budżetu inwestycyjnego 2013" latarnie pojawią się przy ul. Łącznej, Potockich oraz w rejonie ul. Pszenna-Metalowa, a ul. Stanisławska i Rodziwiczówny doczekają się niezbędnej do budowy oświetlenia dokumentacji technicznej.

- Te dodatkowe inwestycje razem z zaplanowanymi wcześniej zadaniami oznaczają, iż każde chełmskie osiedle doczeka się prac remontowych i budowlanych. Oczywiście większość z wydatków inwestycyjnych pochłaniają takie przedsięwzięcia jak budowa biblioteki, kina, aquaparku, ul. Trubakowskiej, Młodowskiej itp., ale przecież są to inwestycje, z których korzystać będzie większość Chełmian, niezależnie od tego, na której dzielnicy mieszkają - dodaje prezydent.

16 nowych zadań kosztować ma w sumie około 1.1 miliona złotych. Środki na ten cel pochodzić będą głównie z oszczędności, jakie powstaną po rozstrzygnięciu przetargu na projekt centrum wodnego.

Oferty jakie wpłynęły na wykonanie dokumentacji aquaparku są o kilkaset tysięcy mniejsze niż pierwotnie zakładano. Szacowane na ponad 1.5 mln złotych zadanie zmniejszono o 820 tysięcy złotych. Wzrośnie natomiast przyszłoroczny deficyt miasta z 1 do 2 milionów złotych. Jednak jak zapewniają urzędnicy, to tylko proceduralna zmiana, wynikająca z przesunięcia z 2012 roku na 2013 rok 720 tysięcy złotych na modernizację Chełmskiego Domu Kultury. Tym samym, zmniejszony zostanie tegoroczny deficyt.

O tym czy zaplanowane wcześniej i ujęte w autopoprawce inwestycje znajdą się w przyszłorocznym budżecie zadecyduje rada miasta. Sesja budżetowa odbędzie się 18 grudnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.