PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Prezydent broni prokuratury

  • chelmonline.pl (paw.)    2 listopada 2011 - 09:40
Chełm. Prezydent broni prokuratury

Prezydent Chełma dwukrotnie występowała w obronie chełmskiego Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Kilka dni temu przyszła odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od pewnego już czasu krążą w ogólnopolskich mediach pogłoski o planowanej restrukturyzacji prokuratur w Polsce. Likwidacji miałoby ulec kilkadziesiąt jednostek, w tym jak się nieoficjalnie mówi, chełmski ośrodek zamiejscowy Prokuratury Okręgowej.

Swój sprzeciw wobec takich planów wyrazili samorządowcy. Prezydent Chełma dwukrotnie kierowała do Warszawy pismo w obronie prokuratury.

– To nie jest tylko kwestia prestiżu miasta i utrzymania miejsc pracy. Likwidacja tego typu instytucji powoduje zubożenie społeczne w zakresie dostępu do administracji państwowej. Mamy już przykład zlikwidowanego decyzją centralną Sądu Gospodarczego. Teraz mieszkańcy naszego miasta i regionu muszą jeździć do Świdnika – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma (zabierz głos/oceń prezydenta).

W piśmie skierowanym do ministra sprawiedliwości prezydent ponownie podkreślała, iż funkcjonowanie na terenie Chełmszczyzny Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej jest konieczne i niezbędne z punktu widzenia społecznego.

Odpowiedzi w imieniu ministra udzielił Podsekretarz Stanu Stanisław Chmielewski. W piśmie stwierdza, że chociaż decyzje o tworzeniu i znoszeniu ośrodków zamiejscowych należą do Ministra Sprawiedliwości, to zapadają one po wcześniejszym zaciągnięciu opinii od Prokuratora Generalnego. Na jego wniosek, od końca ubiegłego roku trwają prace specjalnego zespołu, który ma ocenić zasadność dalszego funkcjonowania niektórych ośrodków zamiejscowych prokuratur okręgowych i rejonowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości jednocześnie zaznacza, że dotychczas Prokurator Generalny nie wystąpił z wnioskiem o likwidację chełmskiego ośrodka zamiejscowego.

– W naszym wystąpieniu zasugerowaliśmy także Ministrowi rozważenie reorganizacji struktury jednostek organizacyjnych prokuratury w sprawie rozszerzenia zakresu obszaru działania Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, iż taki wariant jest brany pod uwagę. Byłoby to rozwiązanie umożliwiające dalsze funkcjonowanie prokuratury okręgowej naszym mieście – twierdzi Agata Fisz.

Niezależnie od ostatecznej decyzji Ministra Sprawiedliwości, wystąpienie władz Chełma zostało również przekazane do Prokuratora Generalnego. To głównie od jego sugestii zależeć będzie los chełmskiej jednostki.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Brawo Prezydent Chełma, 2012-11-22 20:27:12

    Brawo Pani Prezydent, że Pani dba o lokalizację ważnych instytucji w Chełmie...