PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełmski Dom Kultury doczeka się modernizacji

  • chelmonline.pl    15 lutego 2012 - 10:46

Chełm dostanie dodatkowe ponad pół miliona złotych dofinansowania na modernizację Chełmskiego Domu Kultury. Złożony przez miejskich urzędników wniosek okazał się jednym z najlepszych w kraju.
W listopadzie ubiegłego roku, miasto złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o środki na modernizację ChDK. Chodzi o program Promesa, z funduszy którego samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego inwestycji. Na 45 ocenianych przez komisję projektów do dofinansowania zakwalifikowało się tylko 8.

Z wszystkich ubiegających się o pieniądze samorządów i instytucji, przygotowany przez Chełm wniosek został oceniony na czwartej pozycji pod względem punktacji, a przyznana kwota jest drugą pod względem wysokości z wszystkich obdarowanych projektów w kraju.

- Otrzymamy 543 tysiące złotych na wkład własny niezbędny do realizacji projektu modernizacji ChDK. Środki jakie miasto będzie musiało z własnego budżetu zaangażować w tę inwestycję zostaną pomniejszone o taką kwotę - mówi Teresa Dobrowolska dyrektor wydziału rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą.

Oznacza to, iż z zaplanowanych w tegorocznym budżecie około 3.4 miliona złotych środków własnych miasta, ostatecznie samorząd wydać będzie musiał ponad 2.8 miliona. Resztę wycenianej na prawie 5.6 miliona złotych inwestycji pokryje unijne dofinansowanie.

Władze miasta nie będą jednak miały większego problemu z rozdysponowaniem zaoszczędzonych pieniędzy.

- Czekamy na wyniki naborów dla kilku innych inwestycji, na które również potrzebny będzie wkład własny - mówi prezydent Chełma Agata Fisz (oceń jej działania).
Modernizacja Chełmskiego Domu Kultury będzie największą tegoroczną inwestycją miasta. Chociaż umowa na unijne dofinansowanie nie jest jeszcze podpisana, urzędnicy już przygotowują się do prac.

- Czekamy na dopełnienie wszystkich formalności, które pozwolą na wszczęcie procedur przetargowych. Inwestycję chcemy rozpocząć już na wiosnę - zapewnia prezydent Fisz.

W ramach prac wymienione zostaną instalacje elektryczne i teletechniczne wewnątrz placówki. Modernizacja obejmie również sieci oświetleniowe i nagłośnienia. Łącznie prace związane z modernizacją wszystkich instalacji i sieci budynku wyniosą ponad milion złotych. W ChDK pojawi się dodatkowych 5 pomieszczeń wykorzystywanych m.in. na salę taneczną i obiekty dydaktyczne. W tym celu za kilkaset tysięcy złotych przebudowana zostanie część budynku, w której jeszcze kilka lat temu funkcjonowała biblioteka. Remontu doczekają się łazienki, wymienionych zostanie część okien i drzwi, remont obejmie klatkę schodową i kilka innych pomieszczeń ChDK. Natomiast sala lustrzana i baletowa wyposażona zostanie w klimatyzację.

Najbardziej widoczne zmiany czekają otoczenie największej w mieście placówki kultury. Nad bezpieczeństwem osób przebywających wewnątrz i na zewnątrz budynku czuwać będzie ponad 50 kamer monitoringu. Zagospodarowanie całego obszaru obejmie urządzanie zieleni, małej architektury i powierzchnię przeznaczoną na ciągi piesze i miejsca dla pojazdów. W sumie projekt przewiduje zagospodarowanie blisko2,5 tysiąca mkw terenu, a kosz tej części inwestycji szacowany jest na blisko 2 miliony złotych. Pojawią się długo wyczekiwane parkingi. Miejsca dla pojazdów zostaną wygospodarowane przy kilku otaczających placówkę ulicach. W sumie zmodernizowany ChDK zyska około 110 miejsc postojowych. Poprowadzi do nich blisko 200 metrów nowych chodników, a całość obszaru oświetlać będą nowe latarnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.