PARTNER PORTALU
  • BGK

Chińskie banki nie chcą płacić za A2

  • Przegląd mediów/wyborcza.biz    8 września 2011 - 12:20
Chińskie banki nie chcą płacić za A2

Chińskie państwowe banki nie chcą płacić kar za konsorcjum COVEC, które zawaliło budowę autostrady A2. MSZ nie zamierza tak tego zostawić.
Jak donosi portal wyborcza.biz w tym tygodniu Export Import Bank of China oraz Bank of China miały wypłacić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 117 mln zł w imieniu konsorcjum COVEC. Nie wywiązało się ono z kontraktów na budowę 50 z 90 km autostrady z Łodzi do Warszawy. GDDKiA zwróciła się wtedy o 130 mln zł do banków gwarantujących kontrakty COVEC.

Czytaj też: Termin wypłaty gwaracji od chińskich banków

W lipcu 13 mln zł gwarancji w imieniu jednego z uczestników konsorcjum wypłacił Deutsche Bank Polska. Z chińskimi bankami nie poszło tak łatwo.

- Chińskie banki gwarantujące kontrakty z konsorcjum COVEC przesłały do Banku Gospodarstwa Krajowego informację, jakoby Ludowy Sąd Chiński na wniosek COVEC zawiesił wypłatę gwarancji - powiedziała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.

Nelkan w rozmowie z wyborcza.biz zapowiedziała, że dyrekcja wystąpi przeciw firmie COVEC o ok. 600 mln zł. Ponadto GDDKiA chce zwrotu 105 mln zł, jakie podwykonawcy COVEC dostali z kasy Dyrekcji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych również nie ma zamiaru pozostawić tak tej sytuacji.
- Reakcja MSZ w tej sprawie będzie - powiedział nam rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jak dodaje MSZ czeka na razie na informacje z Ministerstwa Infrastruktury.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.