PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciąg dalszy konsultacji ws. projektu o jawności życia publicznego

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 12:29
Ciąg dalszy konsultacji ws. projektu o jawności życia publicznego
Obecna wersja projektu zakłada, że ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2018 r. Fot. premier.gov.pl

Przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiają uwagi do nowej wersji projektu ustawy o jawności życia publicznego. To drugie spotkanie zorganizowane przez jego autorów, podczas którego artykuł po artykule zgłaszane są uwagi do tekstu.
• Projekt przewiduje przede wszystkim stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych.

• Projekt zakłada też obowiązek prowadzenia jawnego ogłaszanego rejestru umów cywilnoprawnych m.in. jednostek sektora finansów publicznych.

• Reguluje też status sygnalisty.

Uczestnicy konsultacji omawiają wersję, która pojawiła się po pierwszym spotkaniu - na początku listopada. Wówczas zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik zapowiedział zawężenie projektu. Podczas poniedziałkowych obrad (27 listopada ) przychylił się do propozycji zmiany w definicji sygnalisty. Zostanie ona rozszerzona o osoby ze służb mundurowych - zapowiedział Wąsik.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego przedstawili minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca 23 października. Projekt przewiduje przede wszystkim stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych. Projekt zakłada też obowiązek prowadzenia jawnego ogłaszanego rejestru umów cywilnoprawnych m.in. jednostek sektora finansów publicznych.

Projekt reguluje też status sygnalisty, który za informacje o nieprawidłowościach uzyska ochronę zawodową i prawną. Projekt przewiduje nałożenie obowiązku przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w jednostkach sektora publicznego oraz w co najmniej średnich przedsiębiorstwach.

Po pierwszym spotkaniu konsultacyjnym z pierwotnych propozycji usunięto kilka krytykowanych rozwiązań, m.in. o składanie oświadczeń majątkowych przez notariuszy, obligatoryjne ujawnianie majątku współmałżonków, możliwość nieudzielenia informacji publicznej w związku z ich uporczywym domaganiem się, o opłatach za uzyskiwanie z urzędów informacji przetworzonych.

Zawężone w stosunku do pierwotnego projektu i niejawne będą rejestry umów podpisywanych przez spółki zobowiązane - tam, gdzie skarb państwa, lub samorząd ma co najmniej 10 proc. udziałów lub akcji.

Dodane zostały m.in. zapisy obligujące do składania oświadczeń przez władze spółdzielni mieszkaniowych, pracowników urzędów - od głównego specjalisty wzwyż - zobowiązujące do utrwalania "śladu legislacyjnego" - listy wszystkich osób, które faktycznie pracowały przy projekcie i tworzyły dany akt legislacyjny, definicja informacji publicznej przetworzonej.

Do katalogu zostały dopisane kolejne instytucje, które mają ujawniać informacje publiczne oraz obowiązek ujawniania uzyskiwanych darowizn, a dla organizacji pozarządowych podwyższony limitu informowania o wpłatach powyżej ok. 4 tys. zł - średniej krajowej zarobków, a nie 2 tys. zł - obecnej pensji minimalnej.

Obecna wersja projektu zakłada, że ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2018 r., oprócz zapisów obligujących firmy do przygotowania wewnętrznej polityki antykorupcyjnej, które wejdą w życie po 6 miesiącach od jej wejścia w życie.

Ponowne konsultacje społeczne projektu ustawy o jawności życia publicznego prowadzone przez Wąsika odbywają się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.