PARTNER PORTALU
 • BGK

Ciastka i komórki bez podatku

 • GK    1 marca 2012 - 10:15
Ciastka i komórki bez podatku

Koszty poniesione na korzystanie przez radnych z prasy, kalendarzy, wizytówek, telefonów komórkowych i internetu nie stanowią nieodpłatnych świadczeń, które należy zakwalifikować do przychodów.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący rady miejskiej mają przywileje w postaci darmowej prasy, kalendarzy, wizytówek, opłat za służbowe telefony komórkowe i opłat za korzystanie z internetu. Radni rady miejskiej dostają wizytówki. Wszyscy członkowie rady, uczestnicząc w posiedzeniach komisji rady miejskiej, sesjach rady i innych oficjalnych spotkaniach korzystają z poczęstunku finansowanego z tego samego źródła w postaci wody mineralnej, artykułów spożywczych, takich jak ciastka, herbata, kawa, cukier, soki.

W związku z tym zrodziły się wątpliwości co do tego, czy koszt tych świadczeń i materiałów stanowi podstawę podatku dochodowego od osób fizycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że radni działają we własnym imieniu, ale na rzecz gminy i jej mieszkańców.

„Korzystanie na koszt jednostki samorządu terytorialnego z prasy, kalendarzy, wizytówek, internetu i telefonów komórkowych jako narzędzi niezbędnych w realizowaniu codziennych obowiązków radnego w radzie gminy bez względu na pełnioną funkcję jest czymś oczywistym i pożądanym. Są to narzędzia umożliwiające pozyskiwanie wiedzy na temat potrzeb społeczności i możliwych sposobów ich rozwiązywania, należytą organizację pracy, w szczególności poprzez zapewnienie szybkiej i bezpośredniej komunikacji” – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, dodając, że radny wykorzystuje te narzędzia w swojej działalności na rzecz wspólnoty, którą reprezentuje i stanowi to rzecz oczywistą i praktyczną.

Dodatkowo, zdaniem sądu, koszty poniesione na korzystanie z prasy, kalendarzy, wizytówek, telefonów komórkowych i internetu nie stanowią nieodpłatnych świadczeń, które należy zakwalifikować do przychodów określonych stosownie do art. 13 pkt. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobnie nie stanowią one dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy.

Koszty te, według sądu, stanowią celowy wydatek bieżący budżetu danej jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ wiąże się z działalnością samej gminy, a ściślej jej organu, jakim jest rada gminy jako organ samorządu terytorialnego i wobec powyższego nie może stanowić przychodu samych radnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • TELE, 2012-03-01 17:11:07

  Ja tak nie chcę.Chcę czego innego!!!
 • TEOFIL, 2012-03-01 13:51:11

  WSZYSCY BY TAK CHCIELI CZYŻ NIE?
 • Podatnik, 2012-03-01 12:32:38

  Ale jesli jestes zwyklym pracownikiem i bedziesz uczestniczyl w firmowym zebraniu na ktorym dostaniesz jakikolwiek poczestunek w formie ciastek lub obiadu to juz bedzie Twoj dochod od ktorego bedziesz zmuszony zaplacic podatek. Ewidentna nierownosc i niesprawiedliwosc.....