PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciechanów, budżet obywatelski, zgłoszono 70 projektów

  • pap/pt    4 sierpnia 2015 - 13:19

Zgodnie z założeniami obecnej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa planowana jest realizacja przynajmniej jednego, dużego projektu o charakterze ogólnomiejskim i po jednym projekcie na każdym z tamtejszych 12 osiedli mieszkaniowych.
Do budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r. mieszkańcy tego miasta zgłosili 70 projektów, ponad trzy razy więcej niż w pierwszej, ubiegłorocznej edycji. Do końca sierpnia potrwa ich weryfikacja. Zakwalifikowane projekty będą poddane pod głosowanie we wrześniu.

Kwota, jaką samorząd Ciechanowa przeznaczył na realizację budżetu obywatelskiego na 2016 r. to prawie 1,6 mln zł. W pierwszej edycji na 2015 r. był to 1 mln zł. Wtedy zgłoszono 22 projekty, a mieszkańcy miasta wybrali do realizacji 12 spośród 18, które przeszły pozytywnie weryfikację.

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego projekty zgłaszane były w dwóch kategoriach: inwestycji o charakterze ogólnomiejskim oraz osiedlowym.

"W sumie wpłynęło 70 projektów. To bardzo dużo. Na tym etapie nie chcielibyśmy zdradzać ich szczegółów. Każde z 12 osiedli mieszkaniowych ma po kilka projektów. Pozostałe to projekty ogólnomiejskie" - powiedziała rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska.

Dodała, że wśród zgłoszonych przedsięwzięć są zarówno projekty społeczne, w tym związane z organizacją różnego rodzaju wydarzeń, jak i dotyczące inwestycji, np. budowy chodników, parkingów i nowych miejsc rekreacji.

Weryfikacja projektów do budżetu obywatelskiego

Jeziółkowska zaznaczyła, iż do końca sierpnia specjalnie powołana komisja przeprowadzi weryfikację wszystkich zgłoszonych 70 projektów pod względem formalno-prawnym. W tym czasie ustalona zostanie też dokładna data wrześniowego głosowania, pod które poddane zostaną zakwalifikowane zadania - planuje się, że będzie to druga połowa września.

Głosowanie odbywać się będzie w wyznaczonych punktach miasta, a także przez internet. Każdy mieszkaniec Ciechanowa, który ukończy w tym czasie 16 lat, będzie mógł oddać dwa głosy: jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy. Lista zwycięskich projektów będzie ogłoszona w październiku, co pozwoli umieścić te przedsięwzięcia w budżecie miasta na 2016 r.

Zgodnie z założeniami obecnej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa planowana jest realizacja przynajmniej jednego, dużego projektu o charakterze ogólnomiejskim i po jednym projekcie na każdym z tamtejszych 12 osiedli mieszkaniowych.

Pula środków na projekty ogólnomiejskie to 200 tys. zł, a w kategorii osiedlowej na każdy z projektów przeznaczona zostanie kwota do 100 tys. zł. Pozostałe ewentualnie środki będą przyznawane na dalsze w kolejności, drugi lub trzeci z projektów w kategorii ogólnomiejskiej.

Ciechanów planuje by od tegorocznej, drugiej edycji budżetu obywatelskiego kwota przeznaczana na realizację zgłaszanych tam projektów była stała, liczona jako 1 proc. wykonanych dochodów z roku poprzedzającego wybór projektów. Stąd pula środków obecnej edycji w kwocie 1 mln 589 tys. 992 zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.