PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciechanów z budżetem na 2018 rok - rekordowe inwestycje

  • PAP/AH    30 listopada 2017 - 13:15
Ciechanów z budżetem na 2018 rok - rekordowe inwestycje
Według ciechanowskiego urzędu miasta, 2018 r. będzie kolejnym rokiem z rzędu, gdy lokalne podatki oraz opłaty nie będą podwyższane. Na zdj. Krzysztof Kosiński Fot. UM Ciechanów

Radni Ciechanowa przyjęli budżet miasta na 2018 r. Jest on rekordowy pod względem inwestycji, na które nakłady wyniosą tam prawie 82,7 mln zł. Będą to w większości zadania objęte wsparciem z UE i budżetu państwa, które wyniesie w sumie ponad 54,4 mln zł.




• Według ciechanowskiego urzędu miasta, 2018 r. będzie kolejnym rokiem z rzędu, gdy lokalne podatki oraz opłaty nie będą podwyższane.

• Prognozowane dochody na 2018 r. szacowane są na blisko 225,7 mln zł, z czego ponad 168,8 mln zł to dochody bieżące.

• Wydatki w budżecie Ciechanowa na 2018 r. wynoszą ponad 247,2 mln zł, z czego wydatki bieżące to 164,5 mln zł.

Koniec roku to czas uchwalania miejskich budżetów na kolejne miesiące. Wydatki na inwestycje, planowane przez poszczególne samorządy, wyglądają imponująco.

 

Czytaj więcej: Budżety miast na 2018 rok będą rekordowe, ale były już lepsze czasy dla inwestycji

Ciechanów jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które mają już uchwalony budżet na 2018 r. W związku z tym mogą ruszyć procedury przetargowe na zadania jednoroczne zaplanowane do realizacji właśnie w 2018 roku - poinformował ciechanowski urząd miasta.

- Należy zauważyć, że skala działań inwestycyjnych jest rekordowa pod względem przewidywanych nakładów finansowych - powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie urzędu, dotyczącym przyszłorocznego budżetu. Zaznaczył, iż tak duże jak w 2018 r. nakłady inwestycyjne "nie skutkują zwiększaniem obciążeń finansowych po stronie mieszkańców".

Według ciechanowskiego urzędu miasta, 2018 r. będzie kolejnym rokiem z rzędu, gdy lokalne podatki oraz opłaty nie będą podwyższane.

- Brak podwyżek lokalnych podatków i opłat w 2018 r. będzie oznaczał, iż na koniec 2018 r. będziemy mieli do czynienia z pierwszym tak długim okresem - 5 lat, w którym nie dokonywano zwiększenia obciążeń po stronie mieszkańców względem miasta - dodał prezydent Ciechanowa.

Kosiński tłumaczył, że w wyniku znacznego zmniejszenia wysokości emitowanych obligacji w bieżącym roku okres ostatnich trzech lat zamknie się w Ciechanowie brakiem zwiększenia ogólnego długu miasta oraz spłaceniem ponad 5,5 mln zł zobowiązań z lat 2009-14.

Według ciechanowskiego urzędu, prognozowane dochody na 2018 r. szacowane są na blisko 225,7 mln zł, z czego ponad 168,8 mln zł to dochody bieżące. Poziom tych dochodów jest porównywalny do planu na 2017 r. - są to m.in. dotacje, subwencje, wpływy z podatków i opłat lokalnych, udziały w podatkach, dochody z czynszów i wpływy ze sprzedaży mienia.

Dochody majątkowe mają wynieść ponad 56,8 mln zł. Ich poziom jest sześciokrotnie wyższy niż w 2017 r., co wynika z pozyskania przez Ciechanów środków zewnętrznych. Dotacje unijne, które uwzględnione są w wydatkach i rozliczeniach na 2018 r., to kwota blisko 49,4 mln zł, natomiast środki z budżetu państwa - ponad 5 mln zł.

Wśród zadań z wykorzystaniem środków zewnętrznych ciechanowski urząd miasta wymienił m.in.: budowę parkingu park & ride, nowej drogi obwodowej, elektroniczny system informacji pasażerskiej, rewitalizację wieży ciśnień oraz budowę systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi.

Wydatki w budżecie Ciechanowa na 2018 r. wynoszą ponad 247,2 mln zł, z czego wydatki bieżące to 164,5 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.