PARTNER PORTALU
  • BGK

Cięcia w stołecznym projekcie budżetu

  • PAP    16 listopada 2011 - 19:51
Cięcia w stołecznym projekcie budżetu

2,9 mld zł na stołeczne inwestycje, o 12,6 proc. mniej niż w tym roku, zapisano w projekcie przyszłorocznego budżetu stolicy. Mniej ma być też środków na bezpieczeństwo, kulturę, zdrowie i pomoc społeczną.
Mimo ograniczonych wydatków, kontynuowane będą kluczowe inwestycje Warszawy, m.in. budowa centralnego odcinka II linii metra i Trasy Mostu Północnego.

W dokumencie zamieszczonym na stronie internetowej urzędu miasta podkreślono, że projekt budżetu opiera się na założeniu, że możliwości budżetowe Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) w perspektywie rocznej i kilkuletniej będą "znacząco ograniczone", m.in. na skutek spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego. Ograniczenie możliwości budżetowych to także rezultat obniżenia w 2009 r. stawek podatkowych PIT oraz wprowadzenia ulgi podatkowej z tytułu wychowywania dzieci - poinformowano.

Dochody miasta mają wynieść 12,4 mld zł (o 7,8 proc. więcej niż zakłada plan budżetu na bieżący rok - wg stanu na 20 października). Wydatki zaplanowano na 13,3 mld zł (spadek o 3,8 proc). Oznacza to, że deficyt wyniesie 857 mln zł.

Zadłużenie na koniec roku zaplanowano na poziomie 5,6 mld zł. Wskaźnik zadłużenia miasta (czyli stosunek jego długu do dochodów) ma wynieść 45,5 proc. - o 5,38 pkt proc. mniej niż w tym roku. Dopuszczalny ustawowo poziom to 60 proc.

Na bieżącą działalność miasto zamierza przeznaczyć 10,4 mld zł (78,2 proc. wszystkich zaplanowanych wydatków), zaś na inwestycje 2,9 mld zł (21,8 proc.) - o 417,7 mln zł (12,6 proc.) mniej niż w roku 2011. Największy udział w wydatkach inwestycyjnych (85 proc.) mają stanowić te przeznaczone na transport i komunikację - 2,2 mld zł. Będzie to jednak o prawie 220 mln zł mniej niż w tym roku.

Wśród inwestycji zaplanowanych na przyszły rok znalazły się m.in.: kontynuacja budowy centralnego odcinka II linii metra i Trasy Mostu Północnego, budowa linii tramwajowej na Tarchomin, modernizacja pętli autobusowej i budowa pawilonu przy Dworcu Wschodnim, a także budowa szlaku rowerowego wzdłuż Wisły.

Spadną wydatki w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego - na inwestycje w tym sektorze wydanych zostanie o 84,5 proc. mniej w porównaniu do bieżącego roku; to spadek z 32 mln zł do niespełna 5 mln zł. Wydatki bieżące na ten cel będą mniejsze o 26 mln zł (10,7 proc.); cięcia o podobnej wysokości dotkną też w 2012 r. kulturę, ochronę zdrowia i pomoc społeczną oraz na rekreację, sport i turystykę.

W planie budżetowym zaplanowano rezerwę ogólną w wysokości 22 mln zł, a także rezerwy celowe - na łączną kwotę 160,9 mln zł, w tym 4,3 mln zł na zadania inwestycyjne oraz 0,5 mln zł na organizację Euro 2012.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.