PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepłownicy zaapelują do władz o odrębną ustawę dla branży

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    13 września 2010 - 17:42

14 września należy się spodziewać oficjalnego apelu do władz firm ciepłowniczych zgromadzonych na XIV Forum Ciepłowników Polskich o uregulowanie spraw branży w drodze odrębnej ustawy
W Międzyzdrojach trwa XIV Forum Ciepłowników Polskich, które odbywa się pod hasłem "20 lat w ciepłownictwie - wyzwania i osiągnięcia". W tym największym dorocznym branżowym forum bierze udział 540 osób, a swoje stoiska wystawiło 37 firm współpracujących z sektorem. Jutro należy spodziewać się oficjalnego apelu Forum Ciepłowników do władz w sprawie regulacji spraw branży, co ciepłownicy od pewnego czasu zapowiadali.

- Chcemy, żeby ciepłownictwo z uwagi na rangę sektora i jego cechy charakterystyczne miało swoją własną ustawę. Zamierzamy oficjalnie sformułować taki postulat pod adresem władz. Branża stwarza możliwości zwiększenia potencjału kogeneracji zgodnie z polityką energetyczną państwa, zwiększenia efektywności energetycznej, zapewnienia osiągnięcia 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii - powiedział Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, który ujawnił, że branża chce, aby w prawie w przypadku ciepłownictwa została uwzględniona jako sposób finansowania inwestycji formuła ESCO.

Obecnie ciepłownictwo jest regulowane przez ustawę prawo energetyczne, która także określa reguły działania między innymi firm elektroenergetycznych. Natomiast finansowanie ESCO polega na wykorzystaniu przyszłych oszczędności powstałych wskutek realizacji inwestycji na spłatę zobowiązań wobec strony/firmy, która pokryła koszt inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.