PARTNER PORTALU
  • BGK

Cmentarz dla zwierząt w budżecie obywatelskim Poznania

  • PAP    20 czerwca 2014 - 14:43
Cmentarz dla zwierząt w budżecie obywatelskim Poznania

Ponad 200 projektów zgłosili mieszkańcy w trzeciej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród pomysłów jest sieć licząca rowery, tramwaj wodny i cmentarz dla zwierząt. W 2015 r. miasto przekaże na realizację wybranych w głosowaniu projektów 10 mln zł.
Do trzeciej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono łącznie 207 wniosków, z czego 187 przeszło przez wstępną weryfikację.

Poznaniacy mogli zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego od końca kwietnia do 15 czerwca. Formularze można było wypełnić w internecie oraz składać w tradycyjny sposób w urzędzie.

Jak powiedział w piątek PAP kierownik Oddziału Dialogu Społecznego poznańskiego urzędu miasta Maciej Milewicz, projektów jest minimalnie mniej, niż przed rokiem.

"Na tym etapie odrzucono niekompletne wnioski oraz takie, które były zduplikowane" - dodał.

Zgłoszone projekty są bardzo zróżnicowane. Najwięcej wniosków dotyczy infrastruktury drogowej, zieleni miejskiej oraz obiektów sportowych i rekreacyjnych. Najtańsze pomysły mieszkańców zostały wycenione we wnioskach na 5 tys. zł, a najdroższe na 8 mln zł.

"Są to koszty przedstawione przez mieszkańców, więc należy do nich podejść ostrożnie" - zaznaczył Milewicz.

Wśród zgłoszonych pomysłów jest budowa sieci elektronicznych liczników rowerów do pomiaru ruchu rowerowego w Poznaniu; przeprawa promowa lub tramwaj wodny na jeziorze Maltańskim; cmentarz dla zwierząt; renowacja elewacji Muzeum Narodowego; promocja Powstania Wielkopolskiego wśród młodzieży.

Mieszkańcy chcą również rozbudowy systemu monitoringu, budowy nowych dróg i przystanków komunikacji miejskiej oraz poprawy bezpieczeństwa.

Do mniejszych projektów należą m.in. wnioski o nowe ławki dla seniorów, posadzenie zieleni w określonych punktach miasta i wydłużenie w całym Poznaniu długości trwania zielonego światła dla pieszych.

W kolejnym etapie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego projekty zostaną przekazana do opiniowania radom osiedli oraz miejskim urzędnikom. Później powstanie ostateczna lista projektów, które zostaną poddane powszechnemu głosowaniu.

Jak powiedział Milewicz, mieszkańcy będą głosować od 1 do 12 października.

W głosowaniu oprócz poznaniaków posiadających prawo wyborcze mogą wziąć udział studenci oraz osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w mieście.

Budżet obywatelski w Poznaniu po raz pierwszy został podzielony na dwie pule: projektów dużych, gdzie maksymalna kwota do uzyskania to 8 mln zł i małych, do których kwalifikują się projekty nie przekraczające 1 mln zł. Miasto liczy, że dzięki temu rozwiązaniu z budżetu obywatelskiego uda się zrealizować więcej mniejszych kosztowo projektów.

W ramach przedsięwzięcia, w maju na poznańskich osiedlach odbyły się debaty z mieszkańcami. Przekazywano na nich informacje o Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015 oraz opracowano tzw. Mapę Potrzeb Lokalnych.

Dzięki aktywności mieszkańców i budżetowi obywatelskiemu do tej pory m.in. rozbudowano Hospicjum Pallium, wybudowano nowe ścieżki rowerowe oraz otwarto Ośrodek Krótkotrwałego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych.

Poznański Budżet Obywatelski ma zwiększyć udział poznaniaków w kształtowaniu polityki miasta. Roczny budżet Poznania to około 2,8 mld złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.