PARTNER PORTALU
  • BGK

Co dalej z programem dla Śląska? Kopacz zabiera głos

  • PAP    24 czerwca 2015 - 18:17
Co dalej z programem dla Śląska? Kopacz zabiera głos

(fot. premier.gov.pl)

W przyszłym tygodniu odbędzie specjalne posiedzenie Rady Ministrów w Katowicach, na którym przyjęty ma być specjalny program dla Śląska - poinformowała premier Ewa Kopacz.
"W najbliższym tygodniu zamiast wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów w Warszawie, będzie posiedzenie rządu w Katowicach" - zapowiedziała Kopacz na środowej (24 czerwca) konferencji prasowej.

Jak dodała, "tam w Katowicach będzie przyjęty wieloobszarowy program dla Śląska".

Szefowa rządu przypomniała o trudnej sytuacji 14 kopalń na Śląsku, "kiedy związkowcy artykułowali swoje potrzeby, kiedy wisiała nad tymi kopalniami groźba upadku". "Podjęliśmy nie tylko rozmowy ze związkowcami, ale również zadeklarowaliśmy i przyjęliśmy plan restrukturyzacji kopalń" - mówiła premier.

Kondycja kopalń ma ulec poprawie

Podkreśliła, że w planie restrukturyzacyjnym kopalń zawarto także program, który choć nie będzie wspierał ich bezpośrednio, to będzie wpływał pośrednio na ich kondycję.

Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej, weszła w życie na początku lutego. Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces likwidacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - to może on zostać sfinansowany z dotacji budżetowej. Plan, który przewiduje udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorstwu, trzeba notyfikować w KE.

Ministrowie spotkają się z samorządowcami

Jak zaznaczyła Kopacz, posiedzenie w Katowicach będzie też okazją do tego, by ministrowie - oprócz udziału w posiedzeniu Rady Ministrów - spotkali się ze środowiskami, którymi się zajmują.

"Minister Teresa Piotrowska (MSW) spotka się ze strażakami i policją, minister Władysław Kosiniak- Kamysz (MPiPS) odwiedzi środowiska osób starszych, np. Uniwersytety Trzeciego Wieku, minister edukacji (Joanna Kluzik-Rostkowska) będzie rozmawiać z kadrą nauczycielską" - powiedziała premier.

"To będzie też powód do tego, by spotkać się z samorządowcami czy związkowcami" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.