PARTNER PORTALU
  • BGK

Co drugi przetarg wadliwy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 marca 2011 - 10:20

Co drugi skontrolowany przetarg unijny naruszał ustawę o zamówieniach publicznych. Zamawiający najczęściej łamali przepisy w zakresie stosowania trybu z wolnej ręki.
Urząd Zamówień Publicznych opublikował raport z kontroli dotyczących zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w 2010. Łącznie w ubiegłym roku przeprowadzono ich 294 – pisze „Rzeczpospolita”.

Autorzy opracowania wskazują, że w porównaniu do roku 2009 zwiększyła się skala naruszeń w procedurach udzielania zamówień publicznych. W kontrolach uprzednich wzrost wyniósł 8 proc. (z 36 do 45 proc.). Wzrósł również odsetek wydanych zaleceń pokontrolnych w kontrolach uprzednich, tj. kontrolach dotyczących zamówień o największych wartościach.

W 142 (48 proc. z 294) kontrolach nie stwierdzono naruszeń ustawy Prawo zamówień publicznych. Przy czym wszystkie przypadki dotyczyły kontroli uprzednich największych zamówień o wartości równej lub przekraczającej 10 mln euro dla dostaw i usług oraz 20 mln euro dla robót budowlanych.

W 152 (52 proc. z 294) skontrolowanych postępowaniach wykryto naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.