PARTNER PORTALU
  • BGK

Co komitety wyborcze mówią na temat UE?

  • pap    16 maja 2014 - 08:17
Co komitety wyborcze mówią na temat UE?

PO, PiS, SP, Nowa Prawica, Polska Razem, PSL i Ruch Narodowy nie zgadzają się, aby integracja UE zmierzała do stworzenia wspólnego państwa europejskiego; taki pomysł, podobnie jak wspólną armię, popierają SLD oraz Europa Plus-Twój Ruch - wynika z ankiety Latarnika wyborczego.
Latarnik wyborczy to narzędzie tworzone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy okazji wszystkich wyborów, począwszy od 2005 roku. Aplikacja www.latarnikwyborczy.pl pozwala porównać poglądy polityczne z odpowiedziami komitetów wyborczych na 25 pytań dotyczących Unii Europejskiej. O opinie poproszono dziewięć komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych w kraju.

Z zestawienia przekazanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika m.in., że trzy komitety: PO, SLD oraz Europa Plus Twój Ruch są przeciwne pozostawaniu Polski poza strefą euro. PiS, Solidarna Polska, Nowa Prawica, Polska Razem, Ruch Narodowy są przeciw wejściu do strefy euro. PSL nie ma zdania w tej sprawie.

Tylko dwa komitety - SLD oraz EPTR - uznały, że integracja UE powinna zmierzać do stworzenia federacji, czyli wspólnego państwa europejskiego i tylko one są za stworzeniem wspólnej armii europejskiej.

Również tylko one uznały, że koszty pobytu uchodźców na obszarze Unii powinny być w całości finansowane z budżetu UE oraz że Unia powinna dawać państwom członkowskim wytyczne w sprawach regulacji dotyczących takich kwestii światopoglądowych jak in vitro, aborcja czy eutanazja.

Tylko EPTR i Nowa Prawica oceniły, że dopłaty bezpośrednie do produkcji rolnej powinny być stopniowo zmniejszane, aż do całkowitej likwidacji. EPTR, Nowa Prawica oraz PSL są za wstrzymaniem procesu rozszerzania Unii przynajmniej do czasu wzmocnienia jej wewnętrznej spójności. Jedynie Nowa Prawica jest za tym, by UE stopniowo zmniejszała pomoc finansową dla uboższych regionów wewnątrz Unii w tym Polski.

PO, SLD, EPTR są za tym, by Unia wzmocniła politykę zagraniczną, nawet kosztem ograniczenia kompetencji państw członkowskich. PO, PiS, ETPR, SP, PR uważają, że w związku z sytuacją na Ukrainie Polska powinna zabiegać na forum UE o wzmocnienie sankcji gospodarczych przeciwko Rosji. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziały się SLD, Nowa Prawica i PSL. Ruch Narodowy nie miał zdania w tej sprawie.

"Latarnik wyborczy" zestawił ze sobą odpowiedzi komitetów wyborczych, m.in. liderów sondaży: PO i PiS, komitetów partii lewicowych: SLD i EPTR, a także komitetu PiS z komitetami Solidarnej Polski, Polski Razem, Ruchu Narodowego.

Komitety PO i PiS na 25 zadanych pytań, odmiennych odpowiedzi udzieliły w sześciu przypadkach. PO w odróżnieniu od PiS nie zgadza się, że UE powinna mieć mniejszy wpływ na polską politykę wewnętrzną.

Ponadto, Platforma uważa, że Unia powinna wzmocnić politykę zagraniczną nawet kosztem ograniczenia kompetencji państw członkowskich; przeciwnego zdania jest PiS. Według PiS Polska powinna pozostać poza strefą euro; natomiast Platforma ma odmienną opinię w tej sprawie.

W większości zagadnień, o które pyta "Latarnik", komitety wyborcze PO i PiS są zgodne. Oba uważają, że integracja UE nie powinna zmierzać do federalizacji. Nie zgadzają się, aby proces rozszerzania UE został wstrzymany.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.