PARTNER PORTALU
  • BGK

Co kontrola przetargu, to naruszenia

  • AW    22 marca 2011 - 13:54

Kontrole udzielonych zamówień publicznych przeprowadzone z początkiem roku przez UZP nie napawają optymizmem. Okazało się, że wszystkie doraźnie kontrolowane postępowania przetargowe dokonywane były z naruszeniem przepisów.
Liczby mówią same za siebie. W styczniu i w lutym na 20 wszczętych a 14 zakończonych kontroli doraźnych wybranych udzielonych zamówień publicznych, we wszystkich Urząd Zamówień Publicznych stwierdził naruszenia. W dwóch przypadkach zawiadomiony został Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

- Sprawdzana jest przez nas procedura udzielania zamówień. Stwierdzone naruszenia mają różny „ciężar gatunkowy”, od tych które nie mają bezpośredniego wpływu na wybór oferty po te naprawdę poważne – wyjaśnia Anita Wichniak-Olczak, rzecznik prasowy UZP.

Kontrole doraźne dotyczą zarówno zamówień publicznych przed zawarciem umowy, jak i tych gdzie umowy z wykonawcami już zostały podpisane. Z kolei kontrole uprzednie – tylko tych postępowań, będących jeszcze na etapie przed podpisaniem umowy. Pod lupę przede wszyskim brane są tu te przedsiewzięcia, które są współfinasowane ze środków unijnych. Sytuacja wygląda tu zresztą nieco lepiej. Na 28 zakończonych uprzednich kontroli w tym roku, naruszenia stwierdzono w 57 proc. analizowanych postępowaniach. Większość z nich dotyczyło uchybień formalnych, w czterech przypadkach prezes UZP zalecił ponowną ocenę ofert.

- Prezes UZP może jedynie zalecić unieważnienie procesu lub ponowne przeanalizowanie ofert, ale tych czynności musi dokonać już sam zamawiający. Z reguły jednak podmioty te stosują się do zaleceń urzędu – dodaje rzeczniczka UZP.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą poprawę pod względem proceduralnym udzielanych zamówień publicznych. W przeciwnym wypadku będzie można mówić o stałym pogarszaniu się standardów. Jak wynika z danych UZP, w całym 2009 roku podczas kontroli doraźnych udzielanych zamówień stwierdzono naruszenia w 80 proc. analizowanych postępowań, w 2010 już w... 96 proc.

Czytaj też: Samorządy zamawiają najwięcej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.