PARTNER PORTALU
  • BGK

Co można zapisać w programie opieki nad bezdomnymi zwierzętami?

  • MIW    19 marca 2018 - 15:20
Co można zapisać w programie opieki nad bezdomnymi zwierzętami?
Ustawa o ochronie zwierząt daje gminie szerokie upoważnienie (fot. pixabay.com)

Rada gminy nie może obciążyć właściciela lub opiekuna zwierzęcia kosztami jego wyłapania, przewiezienia i umieszczenia w schronisku, jak też kosztami opieki weterynaryjnej. Wprowadzająca takie regulacje uchwała radnych z Jezioran została właśnie zakwestionowana przez wojewodę warmińsko – mazurskiego.
16 marca wojewoda warmińsko – mazurski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały rady miejskiej w Jezioranach z 10 lutego b.r. Dotyczyła ona programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt oraz ich wyłapywania na terenie gminy.

Czytaj: Rekomendacje NIK ws. problemu bezpańskich zwierząt

Wojewoda zwrócił uwagę na dwa aspekty tej uchwały. Wskazał, że zgodnie z jej zapisami w przypadku „ustalenia właściciela lub opiekuna zwierzęcia, które zostało wyłapane ponosi on koszty wyłapania, przewiezienia i umieszczenia w schronisku, w tym również koszty opieki weterynaryjnej”. Tenże właściciel pod warunkiem pokrycia poniesionych przez gminę kosztów zobowiązany został ponadto odebrać zwierzę ze schroniska w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. Jeśli tego nie zrobi w tym terminie kierownik schroniska, po uzgodnieniu z lekarzem weterynarii sprawującym opiekę w schronisku, decyduje o dalszym losie zwierzęcia np. o przekazaniu do adopcji.

Jak stwierdził wojewoda, choć ustawa o ochronie zwierząt daje gminie szerokie upoważnienie, to nie można na tej podstawie uznać, iż „zakres wprowadzanych regulacji może być w pełni dowolny”.

Zdaniem wojewody brak jest podstaw do wprowadzenia wskazanych powyżej postanowień. Jak argumentuje działanie rady stanowi „istotne naruszenie przepisu art. 11a ustawy o ochronie zwierząt”, który w opinii wojewody nie upoważnia rady ani do regulowania kwestii dotyczących ponoszenia przez właściciela, czy opiekuna zwierzęcia kosztów, o których jest mowa w obu paragrafach, ani też do zobowiązania go do odbioru zwierzęcia ze schroniska.

Czytaj: Prezes NIK: rośnie liczba bezdomnych psów i kotów

- Nadto należy wskazać, że Program stanowi wytyczne do działań w odniesieniu do zwierząt bezdomnych nie zaś tych, które posiadają właścicieli lub opiekunów – stwierdza w swym rozstrzygnięciu wojewoda. Zwraca ponadto uwagę, że kwestionowana materia, stanowi w swej istocie regulację cywilnoprawną i wykracza poza ramy badanej uchwały, nie znajdując umocowania prawnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ekolog z Radomia, 2018-03-20 11:41:16

    Po przez uchwały rad gmin winny zobowiazać wszystkich właścicieli psów do oznakowania . ( czipowania ) . Każdy pies miałby ustalonego wpisanego do rejestru właściciela .Ale to byłby koniec dla pseudo schronisk oraz podmiotów czerpiących ogromne dochody z procederu wyłapywania psów na pods...tawie podpisanych z gminami umów. Wysokie kary dla właściciela za psa bez czipu oraz centralna ewidencja właścieli psów rozwiąże problem bezdomości psów.  rozwiń
  • Sołtysowa, 2018-03-19 17:45:07

    Radnych chyba trochę wyobraźnia poniosła...Skąd ludzie biorą takie pomysły?