Co z pakietem bezpieczeństwa na kolei?

Solidarna Polska złoży wniosek o przedstawienie informacji ministra transportu na temat realizacji pakietu bezpieczeństwa na kolei - poinformował w środę przewodniczący parlamentarnego klubu SP Arkadiusz Mularczyk.
Co z pakietem bezpieczeństwa na kolei?

Mularczyk podkreślił na konferencji prasowej, że mija już pół roku od tragedii pod Szczekocinami. 3 marca doszło tam do katastrofy kolejowej - w zderzeniu dwóch pociągów zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

Czytaj też: Polska kolej niebezpieczna

"Bardzo wiele się mówiło w tamtym czasie o bezpieczeństwie na kolei, o zabezpieczeniach, o tym, co należy zrobić, jakie działania podjąć, żeby pasażerowie byli bezpieczni, żeby bezpieczni byli kolejarze" - powiedział poseł SP, przypominając, że 31 maja odbyło się spotkania w Ministerstwie Transportu na temat bezpieczeństwa na kolei.

Na spotkaniu 31 maja minister transportu Sławomir Nowak przedstawił dziesięciopunktowy pakiet propozycji, które miały zwiększyć bezpieczeństwo.

Czytaj też:Pakiet dla bezpieczeństwa na kolei

Szef resortu transportu zaproponował między innymi: wzmocnienie finansowe Urzędu Transportu Kolejowego, częstsze przeprowadzanie kontroli, ujednolicenie standardów bezpieczeństwa i szkolenia oraz zmiany w liczeniu czasu pracy maszynistów.

"Niestety od tego czasu brak jest realnych działań zmierzających do podniesienia standardów bezpieczeństwa na kolei" - stwierdził Mularczyk. Jego zdaniem, "potrzebne są kompleksowe regulacje, które ujednolicą kwestie bezpieczeństwa na kolei - zarówno PKP, jak i wszystkich przewoźników regionalnych".

Mularczyk powiedział, że "w zakresie bezpieczeństwa są jedynie zalecenia prezesa Urzędu Transportu Kolejowego". Zaproponował, aby przepisy dotyczące bezpieczeństwa zapisane były w rozporządzeniu ministra.

"Koniecznym jest, ażeby takie rozporządzenie, które ujednolica standardy bezpieczeństwa, było dla całego kraju, a nie były to jedynie zalecenia" - uważa poseł SP.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU