PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z Prawem Wodnym i gabinetami politycznymi w samorządach? Sejm obraduje

  • PAP/AT    18 lipca 2017 - 10:07
Co z Prawem Wodnym i gabinetami politycznymi w samorządach? Sejm obraduje
Prawo wodne i nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych w Sejmie (fot.sejm.gov.pl)

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. projektem Prawa Wodnego i nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych, która zakłada likwidację stanowisk doradców i asystentów w samorządach.
• We wtorek (18 lipca) Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie.

• Zajmie się m.in. głosowaniem ws wprowadzenia do porządku obrad projektu ustawy ws Sądu Najwyższego.

• Sprzeciw wobec tego, by Sejm zajął się tym punktem, zgłosiła opozycja.

• Posłowie mają też przeprowadzić głosowanie nad rządowym projektem Prawa wodnego.

• Ponadto mają rozpatrzyć ponownie przygotowany przez klub Kukiz'15 projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych.

We wstępnym harmonogramie obrad punkt ws Sądu Najwyższego był w środę (19 lipca). We wtorek rano na posiedzeniu Konwentu Seniorów opozycja zgłosiła sprzeciw wobec tego, by Sejm zajął się tym projektem. Poinformował o tym Andrzej Halicki (PO), według którego także, punkt ten miałby być przeniesiony ze środy na wtorek.

Po wznowieniu obrad posłowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłej niedawno poetki Julii Hartwig.

Posłowie w głosowaniu mają też rozstrzygnąć, czy w porządku obrad znajdzie się projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości - jest to punkt sporny; jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu tego punktu, projekt ten zostanie rozpatrzony we wtorek przed południem.

Czytaj też: PiS nie poświęci 3,5 mld euro, żeby bronić obietnic Beaty Szydło. Prawo wodne jednak do końca wakacji?

Głosowanie ma też zdecydować o zgłoszonym na poprzednim posiedzeniu przez opozycję wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W drugim bloku głosowań zaplanowanym od godz. 11 posłowie mają m.in. przeprowadzić głosowanie nad rządowym projektem Prawa wodnego - ba posiedzeniu na początku lipca na wniosek premier Beaty Szydło z porządku obrad zdjęte zostało III czytanie tego projektu. Szefowa rządu oświadczyła wówczas, że stało się tak z powodu zgłoszonych wątpliwości.

Czytaj też: Gabinety polityczne w samorządach do likwidacji: To koniec doradców i asystentów

Ponadto w środę (19 lipca) posłowie mieliby zająć się ponownie przygotowanym przez klub Kukiz'15 projektem nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, który zakłada likwidację stanowisk doradców i asystentów w samorządach.

We wstępnym harmonogramie obrad znajduje się także drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych.

Posłowie mają też pracować nad rządowym projektem ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), podpisanej w marcu 2017 r. ws siedziby Agencji.

W harmonogramie obrad znajdują się też drugie czytania rządowych projektów: nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz nowelizacji Ordynacji podatkowej, ustawy o finansach publicznych oraz Przepisów wprowadzających ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz pierwsze czytania: rządowego projektu o rynku mocy i rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Wieczorem posłowie mają zająć się wnioskiem Sejm zajmie się także sprawozdaniem komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych w sprawie wniosku polityków PO: Mariusza Witczaka, Jana Grabca i Marcina Kierwińskiego o wyrażenie przez posłów zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wiceministra obrony narodowej, posła PiS Bartosza Kownackiego.

We wtorek rano na sali sejmowej po obu stronach między mównicą a stołem prezydialnym stoją dwie funkcjonariuszki Straży Marszałkowskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.